Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-251022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD 10 yıllık Hazine getirisi zayıf ABD PMI verileri ve Birleşik Krallık’ta başbakanın netleşmesinin ardından bu sabah %4,20 seviyesine geriledi. Dow Jones %1.34 artışla günü 31.499 puanda tamamladı. S&P 500 yaklaşık %1.2 yükseldi ve haftanın ilk gününü 3.797′de kapattı. Nasdaq Bileşik Endeksi yaklaşık %0,9 yükselerek 10.952’ye yükseldi. Bugün ABD’de açıklanacak olan konut verileri, tüketici güven endeksi ve imalat endeksi takip edilecek. 
ABD Hazine Bakanı Yellen, küresel gelişmelerin piyasa oynaklığını artırmasından dolayı finans sektörünü yakından takip ettiklerini belirterek, ülkede finansal risklerin gerçekleşebileceği bir ortam bulunduğu için dikkatli olduklarını ifade etti.
İngiltere’de Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Perşembe günü istifa eden Liz Truss’un yerine İngiltere’nin yeni başbakanı olmaya hazırlanıyor. Rishi Sunak yaptığı ilk açıklamada, "Derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza şüphe yok” ifadelerini kullanarak, “Partimizi ve ülkemizi bir araya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım” dedi.
Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Maliye Bakanlığı'nın Japon yenini desteklemek için alım yapması ile BOJ'un ultra gevşek para politikasını devam ettirmek için para basması arasında bir politika çelişkisi bulunmadığını savundu. BOJ'un Cuma günü yapacağı para politikası toplantısı öncesinde Japonya'nın uzun vadeli devlet tahvillerinin getirileri yükseldi. Japonya 30 yıllık tahvil faizi 2014’den sonra ilk defa %1.72 seviyesine yükseldi. Japonya 30 yıllık tahvil getiri Ekim ayı başından bu yana %30 yükseldi. 
Euro Bölgesi imalat PMI Ekim'de 29 ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P Global tarafından açıklanan ön rapora göre, Euro bölgesinde imalat PMI endeksi Eylül'de açıklanan 48.4'ten Ekim'de 46,6'ya geriledi. Euro Bölgesi Bileşik PMI Endeksi Eylül ayında açıklanan 48.1'den Ekim'de 47,1'e geriledi. Euro Bölgesi Hizmet PMI Endeksi de Eylül ayında açıklanan 48.8'den Ekim'de 48,2'e düştü. S&P Global baş ekonomisti Chris Williamson, "Yükselen yaşam maliyeti ekonomik yavaşlamanın başlıca nedeni olmaya devam ederken, bölgedeki enerji krizi büyük bir endişe kaynağı ve özellikle enerji yoğun sektörlerde faaliyeti yavaşlatan bir unsur olmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.
S&P Global tarafından Pazartesi günü yayınlanan ön verilere göre, Almanya'da İmalat Üretim Endeksi Ekim ayında 42,5 ile 29 ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P Global, imalat ve hizmet sektörlerinin yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve durgunluk endişeleri nedeniyle Mayıs 2020'den bu yana yeni işlerde en zayıf eğilimleri gördüğünü belirtti. Ekim ayında hizmet PMI da Eylül ayında açıklanan 45,0'dan 29 ayın en düşük seviyesi olan 44.9'a geriledi. S&P Global Market Intelligence ekonomi direktörü Phil Smith, “PMI verileri, dördüncü çeyreğin başında Alman ticari faaliyetlerindeki gerilemenin hız kazandığını ve Euro bölgesinin en büyük ekonomisinde yaklaşmakta olan durgunluğu gösteriyor” dedi. .
S&P Global tarafından Pazartesi günü yayınlanan flaş verilere göre, İngiltere'nin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 29 ayın en düşük seviyesi olan 45,8'e geriledi. Endeks Eylül ayında 48,4 seviyesindeydi.
S&P Global raporuna göre, imalat ve hizmet sektörlerini izleyen ABD Bileşik PMI Endeksi'nin Eylül ayındaki 49.5'ten Ekim ayı ön okumasında 47.3'e geriledi. S&P Baş Ekonomisti Chris Williamson yaptığı değerlendirmede "ABD'deki ekonomik gerileme Ekim ayında önemli bir ivme kazanırken, görünüme olan güven de keskin bir şekilde kötüleşti." dedi. Yeni siparişler endeksi Eylül ayındaki 50.9'luk son okumadan 49.0'a düştü. ABD imalat PMI verisi de Eylül ayındaki 52,0'dan Haziran 2020'den bu yana ilk daralma okuması olarak bu ay 49,9'a düştü. Hizmetler sektörü PMI endeksi ise Eylül'deki 49.3'ten 46,6'ya geriledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!