Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-250123.png

Günlük Forex Bülteni

Asya borsaları, Çin ve Hong Kong piyasalarının Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olmasından dolayı yatay sakin bir hareket içinde. ABD borsalarında ise karışık bir seyir izlendi. Dow %0.31 artışla kapandı. S&P 500 %0,07 Nasdaq Composite ise %0,27 düşüşle kapandı.
İsviçre Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Martin Schlegel Salı günü yaptığı açıklamada, fiyat artış oranlarında beklenen düşüşe rağmen İsviçre'de enflasyon konusunda 'her şey net' demek için çok erken olduğunu söyledi. İsviçre enflasyonunun 2023'te %2,4'e ve 2024'te %1,8'e düşeceği tahmin edilmesine rağmen, Zürih'te bir etkinlikte "Şu anda daha fazla faiz artışını göz ardı edemeyiz" dedi.
İngiltere'de özel sektör faaliyeti Ocak ayında yavaşladı. Birleşik Krallık Bileşik PMI Endeksi Ocak ayında 47,8 ile özel sektör faaliyetlerinde son iki yılın en keskin düşüşünü kaydetti. Hizmetler PMI İş Aktivitesi Endeksi, Ocak ayında 48.0 ile geçtiğimiz aya göre 1.9 puan geriledi. İmalat PMI göstergesi geçen ay kaydedilen rakamın biraz üzerinde 46,7 olarak açıklandı. S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, kaydedilen sonuçları "Birleşik Krallık için hayal kırıklığı yaratan bir yıl başlangıcı" olarak nitelendirdi.
S&P Global Salı günü yayınladığı raporda, Ocak ayında Euro bölgesi özel sektörünün iş aktivitesinde artış kaydettiğini ve bileşik PMI endeksinin yedi ayın en yüksek seviyesinde olduğunu açıkladı. Bileşik PMI Endeksi, Aralık 2022'deki 49,3'e kıyasla 50,2'ye yükseldi. Hizmetler PMI Aralık'taki 49,8'den 50,7'ye yükselerek altı ayın en yüksek seviyesini gördü. İmalat PMI Aralık'taki 47,8'den 48,8'e yükselerek beş ayın en yüksek düzeyine ulaştı.
Pazar araştırma enstitüsü GfK Salı günü yayınladığı raporda, Almanya'da tüketici güveninin Şubat ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak -33,9 düzeyinde hesaplandığı açıkladı. Üst üste üçüncü kez artan ekonomik beklentiler göstergesi 9,7 puan artarak -0,6 puana yükseldi ve resesyon endişelerinin yatıştığını gösterdi. Enerji fiyatlarının son haftalarda daha az artması ve Almanya'nın enerji maliyetlerini kısmak için yardım paketleri uygulamaya koyması nedeniyle, tüketicilerin gelir beklentileri Ocak ayında 11,2 puan artarak eksi 32,2 puana ulaştı. GfK tüketici uzmanı Rolf Burkl, 2023'ün Almanya ekonomisi için zor olmaya devam edeceği konusunda uyardı. 
S&P Global tarafından Salı günü yayınlanan ön rapora göre, Almanya'daki özel sektör faaliyeti Ocak ayında iyileşti. Almanya Bileşik PMI Endeksi, Aralık ayındaki 49.0 okumasına göre iyileşerek 49.7'de geldi ve 7 ayın en yüksek seviyesinde açıklandı. Ayrıca Hizmetler PMI Faaliyet Endeksi de Ocak ayında bir önceki aya göre kaydedilen 49,2'den 50,4'e çıkarak 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İmalat PMI, Aralık ayındaki 47.1 okumasından biraz düşerek 47.0'a ulaşarak son iki ayın en düşük seviyesinde kaldı. S&P Global Ekonomi Direktör Yardımcısı, "Ticari güven, geçen Ekim'deki düşük noktasından toparlanmaya devam ediyor, ancak yine de Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden önceki duruma kıyasla, özellikle de yeni siparişlerde kayda değer bir zayıflık gördüğümüz imalat sektöründe, sakinliğini koruyor" değerlendirmesinde bulundu.
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı Gediminas Simkus, işçi ücretlerinde büyük artışlar yapıldığını ve çekirdek enflasyon baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini öne sürerek ECB'nin faizleri 50 baz puan artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü açıkladığı özel verilere göre, ABD'deki ham petrol stokları 20 Ocak'ta sona eren haftada 3.378 milyon varil arttı. Oklahoma, Cushing'deki rezervlerin de 3.928 milyon varil arttığı açıklandı.
Avustralya'da enflasyon, 2022 mali yılının son çeyreğinde yüzde 7,8 ile 32 yılın en yüksek seviyesine çıkarak Mart 1990'dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Geçen ay, kötü hava koşulları ve sel nedeniyle yükselen gıda fiyatlarında artış yaşandı. Gıda fiyatları, özellikle taze meyve ve sebzeler bir önceki aya göre %3 daha arttı. Veri sonrasında AUDUSD paritesinde 70 pips yükseliş yaşandı. 
Japonya Başbakanı Fumio Kişida, hükümetinin ekonomik trendlerdeki değişikliği göz önünde bulundurarak bir sonraki merkez bankası başkanının kim olacağına karar vereceğini söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!