Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX250122.png

Günlük Forex Bülteni

Dün Akşam, Borsalarda Yaşanan Sert Düşüşe; ABD 2 Yıllık Devlet Tahvili İhalesi Can Suyu Oldu!

Dünkü işlem gününün, küresel ekonomik takviminde dikkatler; Ocak ayının öncü PMI datalarındaydı. Almanya’dan gelen verilerde; gerek İmalat, gerekse de Hizmet PMI’ları beklentilerden ve geçtiğimiz ayki datalardan hayli iyi geldi. Euro Bölgesi’nin geneline(19 Euro Bölgesi ekonomisi) ait verilerde; İmalat PMI’ı beklentilerin ve geçtiğimiz ayki verinin üzerinde gelirken, Hizmet PMI’ı hem beklenti seviyesi hem de geçen ayki datanın altında kaldı.İngiltere tarafında ise; hem İmalat PMI’ı, hem de Hizmet PMI’ında tahminlerin altında kaldı. ABD’de de dün açıklanan öncü PMI dataları da beklentileri karşılayamazken, hizmet ekonomisi konumunda olan ülkenin Hizmet PMI’ındaki sert düşüş ile morallar bozuldu.

Jeopolitik meseleler yeni haftanın ilk gününde yine gündemde yer buldu. Geçtiğimiz hafta başında; Yemenli Husilerin, Birleşik Arap Emirliklerine saldırı düzenlemesinin yankıları henüz geçmemişken, Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanlığı: Husilere ait iki balistik füzenin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Yine, geçtiğimiz haftaki Rusya-Ukrayna geriliminde; Blinken-Lavrov görüşmesi sonrasında tansiyon düşer mi diye beklerken, ABD Başkanı Biden’ın; Rusya'nın, Ukrayna'ya yönelik bir askeri hareket başlatması olasılığına karşı bölgedeki NATO üyelerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine asker göndermeyi değerlendirdiğine dair New York Times gazetesinde çıkan haberle tedirginlik arttı.

Devam eden Omicron’un(ki Çin’in sıfır Covid politikası çerçevesinde limanları zaman kapatması gibi kritik durumlar kaynaklı) arz/tedarik sıkıntıları üzerinden enflasyon rakamlarını daha fazla yükselteceği beklentisi, FED haftasında, bir yandan; “Çarşamba akşamı hızlı FED sıkılaştırma mesajı gelir mi?” endişelerini tetiklerken,diğer yandan ise; jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler risk iştahına darbe vurdu. Gerek FED tedirginliği, gerek Almanya haricindeki birçok önemli ekonominin kötü gelen öncü PMI verileri sonrasında küresel büyümeye dair yeniden artan endişeler ve gerekse de jeopolitik risklerdeki artış sonrasında; daralan risk iştahı ile birlikte akşamüzeri borsalarda derinleşen satışlar gördük. Nasdaq’da satışlar yüzde 5’e, S&P500’de yüzde 4’e yaklaşırken, akşam saatlerinde ABD Hazinesi’nin düzenlediği 2 yıllık devlet tahviline 2020 Şubat ayından bu yana en yüksek talebin gelmesi sonrasında; 2 yıllık tahvilin faizinde yaşanan ani düşüşle birlikte borsalar da toparladı ve önceki güne göre kısmen pozitif bile kapattı.

İç Tarafta; 6 Yıl Vadeli TÜFE’ye Endeksli Tahvil İhalesinde Reel Faiz Eksi Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün Ocak ayı borçlanma programına iki tahvil ihalesi ile devam etti. Hazine'nin 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde bileşik faiz yüzde 23,25 oldu. İhalede 3,6 Milyar TL'lik teklif gelirken, toplam satış 1,98 Milyar TL olarak kaydedildi. 6 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihalesinde ise reel bileşik faiz eksi yüzde 2,57 oldu. Bu tahvil ihalesinde toplam satış 10,3 Milyar TL oldu.

Küresel Çapta Riskler Halen Korunuyor, Piyasalardaki Tedirginlik Geçmiş Değil!

Dün akşam ABD borsaları önclüğünde yaşanan toparlanmalara karşın, yeni işlem gününde şuan için pek iç açıcı bir tablo yok. Öyle ki, FED’in yarın akşam açıklayacağı kararlarda; 2022 yılında çok hızlı sıkılıaştırma olacağına dair gelebilecek mesajlar tedirginlik usnuru olmaya devam ederken, ABD Başkanı Biden’ın; Rusya-Ukrayna gerginliğinde beklenmedik durumda NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale gelmesi halinde destek sağlamak için 8500 askeri teyakkuza geçirdiğine dair haber akışı da, Omicron kaynaklı bir çok ekonomide ortaya çıkan bozulmalar ile birlikte risk iştahını baskılıyor.

Yeni günün ekonomik takvimininde; ABD’de açıklanacak olan S&P/CS 20 Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verilerini ve yine ABD’deki 5 yıllık Hazine tahvil ihalesini takip edeceğiz. Ayrıca; FED’in yaklaşan FOMC toplantılarına yönelik öngörüler, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketler, 4.Çeyrek bilançoları ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi kritik konuları da, küresel çapta gün boyunca yine izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!