Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY_240921.png

Fx Günlük Bülten

TCMB, Politika Faizi’ni 100 Baz Puan  İndirdi!

*Küresel taraftaki FED ve Evergrande gibi kritik meselelerinin etkilerini de takip ettiğimiz yurt içi tarafta, dünkü işlem gününün ana gündem maddesi ise; TCMB’nin yapacağı PPK toplantısından çıkacak kararlardı. Saat 14:00’de açıklanan kararlarda; Politika Faizi yüzde 19.00’dan yüzde 18.00’e çekilirken, buna gerekçe olarak; küresel enflasyon gerçekleşmelerinin geçici oluşu, iktisadi faaliyette ve ticari kredilerdeki zayıflama kaynaklı talep emflasyonunda azalış beklentileri ve çekirdek enflasyon gelişmeleri(manşete göre zayıf seyretmesi)  belirtildi.

*Küresel tarafta ise güne; FED’in önceki gün açıkladığı FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın basın toplantısındaki açıklamaların yansımaları ile başladık. Asya seansında Hong Kong’daki tatilinde sona ermesi ile dikkatler yine Evergrande hiseleri ve Hang Seng Endeksi’ndeki fiyatlamalara çevrildi. Bu çerçevede aynı zamanda dikkatler; şirketten ve Çin yetkililerinden gelebilecek açıklamalardaydı. Dün, 83,5 Milyon Dolar civarında Dolar cinsi kupon ödemesi olan şirkete yönelik olarak Çin hükumeti tarafından; Dolar cinsi tahvil kupon ödemelerinde temerrüde düşülmemesinin istendiğinin belirtilmesi ve yine Evergrande Group’un Başkanı’nın da yöneticiler ile yaptığı toplantıda: Söz verilen konutların teslimatlarının ve varlık yönetim ürünlerinin itfalarının yapılmasını istediğine dair haber akışları olumluydu. Diğer taraftan, Çinli yetkililerin; yerel yönetimlerden Evergrande’den projelerinin devralınmasını ve olası bir çöküş için hazırlanılmasını talep ettiğine dair haber akışları ise olumsuz sayılabilecek türdendi.

*Ekonomik takvimde Avrupa’da açıklanan; Euro Bölgesi, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi önemli ekonomilerin öncü İmalat ve Hizmet PMI’larında geçen aya göre daralmalar ortaya çıkarken, özellikle de İmalat PMI’larının sene başındaki seviyelerine doğru geri çekilmelerin oluşu dikkat çekti.

* ABD’de takip edilen öncü Markit PMI rakamları da geçtiğimiz ayki rakamların altında kaldı. Yine, ekonomik takvimde ABD’de açıklanan kritik verilerde; Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 320 Bin kişilik beklentinin üzerinde 351 Binlik negatif gerçekleşme gösterirken; bura paralel olara da Devam Eden İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da 2 Milyon 845 Bin seviyesine yükseldi.

*Küresel ekonomik takvimdeki diğer önemli husus ise; İngiltere Merkez Bankası(BOE) MPC(Mali Politika Komitesi) kararlarıydı. Banka, beklenildiği gibi yüzde 0.1 tutarındaki faiz oranı ve 895 Milyar Pound tutarındaki varlık alım programını sabit bıraktı. Faiz kararı oy birtliği ile alınırken, varlık alım programı konusunda ise iki muhalif oy gördük.

 

Yeni Günde, Küresel Cephede; Majör Merkez Bankalarının Yetkililerinden Gelecek Açıklamalar Kritik Olacak!

*Yeni işlem gününde, küresel ekonomik takvimde; FED Başkanı Powell ve Başkan Yardımcısı Clarida başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar kritik olacak. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Yeni Konut Satışları verisi gibi bazı önemli dataların sonuçları ile de oynaklık artışı ortaya çıkabilir.

*İç tarafta ise; TCMB’nin dün açıkladığı Para Politikası Kurulu(PPK) faiz ve politika kararlarının yankıları ve ekonomik takvimde açıklanacak olan; Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verilerinin sonuçları önemli olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!