Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-240822.png

Günlük Forex Bülteni

 Öncü Bileşik PMI verileri, Euro Bölgesi ve Almanya’da beklentilerin üzerinde açıklanırken, ABD ve İngiltere’de beklentilerin altında kaldı.
 ABD’de yeni konut satışları Temmuz’da azalan taleple 2016’dan beri en düşük seviyeye geriledi.
 Beyaz Saray, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini, bu yıl için yüzde 3,8'den yüzde 1,4'e düşürdü.
 Fed'in 26-27 Temmuz tarihlerinde yaptığı iskonto faizi toplantısının dün yayınlanan tutanakları 12 bölgesel Fed'den 2'sinin 100 baz puan faiz artırımı istediğini gösterdi.
 Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya devam etmesi ihtiyacının çok açık olduğunu söyledi. Hali hazırda Fed'in en şahin üyesi olarak öne çıkan Kashkari, Banka'nın politika faizini gelecek yıl sonuna kadar 200 baz puan daha artırmasını bekliyor.
 Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, faizlerin daha da artırılmasının gerekli olabileceğini, ancak resesyon riskinin yükselişte olduğu ortamda ECB'nin politika adımlarında ihtiyatlı olması gerektiğini söyledi.
 Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DİW) ekonomisti Marcel Fratzscher, Ukrayna'da devam eden savaşın Almanya'ya ekonomik etkisinin daha yıllarca süreceğini söyledi.
 OPEC üyesi ülkelerden kaynaklarının Reuters'e verdikleri bilgiye göre, İran ile Batı arasında 2015 nükleer anlaşmasının canlandırılması yönünde bir uzlaşı umutlarının artması OPEC+'yı üretimi kısmayı değerlendirmeye yöneltti. Kaynaklar, OPEC+'nin üretimi kısma yönünde bir karar almasının yakın olmadığını, ancak İran petrolünün piyasalara dönmesi halinde OPEC+'nın bu yönde adımı gündemine alacağını ifade ettiler.
 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Seçim takvimiyle ilgili bir değişiklik yok. Seçimler zamanında yapılacak. Erken seçim ve benzeri spekülasyonların hiçbirinin ne bir temeli ne de bir manası var” dedi.
 TÜFE’ye endeksli kıymetlerin teminat sistemindeki iskonto oranı yüzde 50’den yüzde 60’a yükseltildi. Daha önce Temmuz ayının başında söz konusu oran yüzde 30'dan yüzde 50'ye yükseltilmişti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!