Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX240821.png

Günlük Forex Bülteni

Öncü PMI Dataları Olumsuz Geldi, Ancak FDA’dan Gelen Haberle Risk İştahı Korundu!

Dün, küresel tarafta, öncü PMI dataları takip edildi. Günün başlangıcından itibaren gelen verilerde; Avustralya, Japonya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi, Birleşik Krallık ve ABD’nin İmalat ve Hizmet  PMI’ları geçtiğimiz ayki rakamların altında kaldı. Euro bölgesi’nin Tüketici Güveni de beklentilerin üzerinde daralma gösterirken, ABD’de açıklanan Mevcut Ev Satışları datası ise tahminlerden iyi gerçekleşme gösteren günün tek majör verisiydi.

 Çoğusu kötü gelen bu verilere karşın; FDA(Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi)’nın, Pfizer-Biontech aşısının 16 yaş üzeri kişilerde kullanımı için nihai onayı vereceği(ki akşamüzeri beklenen onay geldi) ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın; mevcut FED Başkanı Jerome Powell’ın görev süresinin uzatılmasından yana tavır takınacağına dair haber akışları, geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Cuma günü Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın açıklamaları ile yeniden artış gösteren risk alma iştahını destekledi.

Bundesbank, Almanya Büyüme  Tahminlerinin Tutmayabileceği Uyarısında Bulundu!

Almanya Merkez Bankası(Bundesbank)’ndan dün gelen açıklamalarda: 2021 yılı büyüme oranı tahmininin yüzde 3.7, 2022 büyüme oranı tahmininin yüzde 5.2 olduğu belirtilirken; Delta varyantının ekonomiye zarar verebileceği ve bu kapsamda büyüme tahminlerinin tutturulamayabileceğine vurgu yapıldı. Keza, kurum tarafından: toparlanmanın ilk haftalarının öngörülenden daha az cesaret verici olduğu ve bunun da senelik büyüme rakamını baskılayacağına dem vuruldu.

Bugün, Küresel Ekonomik Takvimde; Almanya Büyüme Oranı ve ABD Yeni Konut Satışları Önem Arz Edecek!

Haftanın ikinci işlem gününün ekonomik takviminde; Almanya’dan gelecek olan 2.Çeyrek nihai büyüme Oranı ile ABD’de açıklanacak olan Yeni Konut Satışları verisinin sonuçları fiyatlamalar açısından kritik olacak. Keza, Pandeminin durumu ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar kapsamında tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da küresel çapta volatil hareketler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!