Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX240621.png

Günlük Forex Bülteni

Bugünkü Ekonomik Takvimde; ABD Verileri ve BOE Kararları Önemli Olacak!


Küresel tarafta, dünkü işlem gününde; ekonomik takvimde; öncü PMI dataları takip edildi. Euro Bölgesi ve Bölge’nin lokomotif ekonomisi Almanya’nın Hizmet ve İmalat PMI’ları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, Birleşik Krallık verileri ise karmaşık görünüm(Hizmet PMI’ı kötü, İmalat PMI’ı iyi) izledi. Keza, ABD’nin Markit öncü PMI’ları da karmaşık sonuçlar(İmalat PMI’ı beklentinin kısmen üzerinde, Hizmet PMI’ı tahminlerin çok altında) gösterdi. Yine, ülkenin Yeni Konut Satışları datası da öngörülen rakamların altında kaldı. Dün, FED adına konuşan üyelerden Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, Pandeminin başından bu yana halen 7,5 Milyon kişilik istihdam kaybı olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında: yüksek enflasyon döneminin beklenenden uzun sürebileceği uyarısında bulundu. Özellikle de Bostic’in: FED’in birkaç ay içerisinde varlık alımlarını azaltabileceği ve Pandemiyle mücadelenin hızla başarıya ulaşması durumunda da 2022 yılında faiz artırımına gidilebileceğine dair söylemleri “şahin”görünümlüydü. FED Yönetim Kurulu Üyelerden Michelle Bowman da: Yüksek enflasyonun muhtemelen daha fazla artarak bir müddet daha süreceğini ve gerekmesi halinde politika görünümünü ayarlayabileceklerini söyledi. Yine, diğer üyelerden Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın: Varlık alımı azaltmının erken başlayacağını düşündüğüne ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren’in: Uzun vadeli düşük faiz oranlarının, insanları risk almaya teşvik ederek finansal istikrarı zora sokabileceğine dair söylemleri de kritikti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise: Kongre’yi, 31 Temmuz 2021 ‘de sona erecek olan “borçlanma limiti ve borç tavanının askıya alınması” kararını uzatmaya çağırdığı konuşmasında, ayrıca: enflasyonun yıl sonuna kadar yüksek seviyelerden gerilemesi gerektiğine vurgu yaptı. Önceki iki günde; yerel FED Başkanları ve FOMC yetkililerinden gelen “güvercin” söylemler ile toparlayan piyasalar, dünkü “şahin” açıklamalar sonrasında yeniden baskı yedi. Günün diğer önemli gelişmelerinde ise, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın: Kuzey Akım-2 boru hattının, Avrupa’nın güvenliği için tehdit oluşturduğuna dair söyleminin yanı sıra; İngiliz Donanması’na ait bir geminin, Karadeniz’de -Ukrayna sularına(Ruslar kendi karasularına girildiğini iddia etti) girdiği esnada- Rus Savaş uçaklarınca tacize uğradığının(hatta ateş açıldığının) iddia edilmesi sonrasında piyasalarda bir miktar tedirginlik oluştu. Ancak, İngiliz yetkililerin; ateş açılması olayını yalanlaması ile tansiyon düştü. Petrol yatırımcılarının, önceki gün; Rusya’nın, Ağustos ayı için OPEC+’a üretim artışı talep edeceğine dair gelen haber akışları sonrasında dikkat kesildiği konuda ise, dün gelen açıklamada: bunun 500 Bin varil/gün civarında olabileceği belirtildi. Diğer taraftan, son zamanlarda tedirginliğe neden olan Covid-19’un “Delta Plus Varyantı”nın yanı sıra; aşılamanın bitmemesi halinde başka Varyantların da ortaya çıkabileceğine dair gelen açıklamalar da önemliydi.


Yeni işlem gününün, Avrupa seansındaki ekonomik takvimde; Almanya IFO Endeksleri, Avrıpa Merkez Bankası aylık raporu, İngiltere Merkez Bankası kararları dikkatle takip edilecek. Keza, ABD seansında açıklanacak olan; Dayanıklı Mal Siparişleri, 1.Çeyrek GSYİH Değişimi ve İşsizlik Maaşı Başvuruları dataları da önem arz edecek. Ayrıca, yine; başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da küresel çapta volatil hareketlere neden olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!