Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD240522.png

Günlük Forex Bülteni

ECB Başkanı Lagarde Temmuz Ayında Faiz Artışını İşaret Etti!
Geçtiğimiz güne ABD Başkanı Joe Biden’nın Japonya’ya yaptığı ziyaretle başladık. Biden, Pekin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda Washington’un Tayvan’ı askeri olarak savunacağını söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan ise cevap gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığı savunması gerektiğini ve Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğü konularında taviz vermeyeceğini söyledi. 
ECB yetkililerinin haftalardır faiz artışı Temmuz ayını işaret eden açıklamalarının ardından geçtiğimiz gün ECB Başkanı Lagarde’dan açıklama geldi. Lagarde, ECB’nin üçüncü çeyrek sonunda negatif faizden çıkabileceğini belirtti. Blog yazısında Lagarde, Varlık Alım Programı (APP) kapsamındaki net alımların üçüncü çeyreğin başlarında sonlanmasını beklediğini ve bu yönlendirme sayesinde Temmuz ayında faiz artışı yapabileceklerini söyledi. 
Rusya – Ukrayna gerilimi gündemdeki yerini korumaya devam ederken, video konferans yöntemiyle Dünya Ekonomik Forumu olan Davos Zirvesine katılan Ukrayna Lideri Zelensky açıklamalarda bulundu. Zelensky Rusya’ya yönelik maksimum çağırısında bulunarak Rusya’ya karşı tam petrol ambargosu gibi taleplerini yineledi. Zelensky ayrıca savaşı sona erdirmek için Putin görüşebileceğini ancak Putin dışında Rusya’dan hiçbir yetkiliyle görüşmeyeceğini belirtti. Rusya tarafından ise Dışişleri Bakanı Lavrov açıklamalarda bulundu. Lavrov, Batı ile tekrardan bağ kurmanın ihtiyaç olduğundan emin olmadıklarını belirtti. Rusya’nın Çin ile olan ilişkilerini geliştirmeye odaklanacağını belirten Lavrov, Batı’nın şu anda diktatör pozisyonu aldığını bu yüzden Çin ile ekonomik ilişkilerinin daha hızlı büyüyeceğini belirtti. 
Ekonomik takvime göre açıklanan veride, Almanya’da İfo İş İklimi Endeksi Mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Verinin ardından açıklama yapan İfo ekonomisti, şu anda resesyona dair hiçbir işaret olmadığını söyledi. 
Fed yetkililerinden para politikasının yolu hakkında açıklamalar geldi. Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed’in Haziran ve Temmuz ayı toplantılarında 50’şer baz puanlık artışların ardından, enflasyon ve ekonomiye etkilerini değerlendirmek için faiz artırımına ara verebileceğini söyledi. San Francisco Fed Başkanı Daly, gerçekten güçlü bir ekonomileri olduğunu ve bu fırtınayı atlatacaklarını, faiz oranını yükseltebileceklerini fiyat istikrarını tekrar sağlayıp yine de bekledikleri büyüyen bir ekonomi bırakabileceklerini söyledi. Kansas City Fed Başkanı George ise Fed’in faiz oranını yüzde 2’ye yükseltmesini beklediğini ve daha fazla adımın hem arz hem de talebin enflasyonu nasıl etkilediğine bağlı olduğunu belirtti.
Haftanın ilk gününde yurt içi tarafta yoğun bir veri trafiği vardı. TCMB’nin açıkladığı verilerde, Kapasite Kullanım Oranı 0,2 puan artarak yüzde 78’e yükseldi. Güven Endeksi ise 0,3 puan düşerek 109,4 olarak gerçekleşti. TCMB’nin aylık olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 46,44’ten yüzde 57,92’ye yükseldi. Ankete göre 12 ay sonrası tüketici enflasyonu beklentileri yüzde 28,41’den yüzde 33,28’e yükseldi. Ankette ayrıca cari yıl sonu dolar kuru beklentisi 16,85 TL’den 17,57 TL’ye yükseldi. Türkiye’nin kısa vadeli dış borcu 181,4 milyar dolar ile rekor kırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Nisan ayında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 225,6 arttı. 
Yeni Günde Dikkatler; Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşmalarında Olacak!
Yeni işlem gününe JP Morgan ve UBS’in Çin büyüme beklentisini düşürmesiyle negatif başladık. UBS 2022 yılı Çin büyüme tahminini yüzde 4,2’den yüzde 3’e, JP Morgan ise büyüme tahmini yüzde 4,3’ten yüzde 3,7’ye düşürdü. Akşam saatlerinde açıklama yapacak Fed Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmalarını ve Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvime göre ise Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek öncü PMI verilerinin yanı sıra ABD’den açıklanacak Yeni Konut Satışları verisini de izlemede olacağız.
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!