Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX240322.png

Günlük Forex Bülteni

NATO Barış Gücü İhtimaline Rusya’dan Gelen Sert Yanıtlar ve Yeni Yaptırım Beklentileri; Risk İştahına Olumsuz Yansıdı!

Küresel çapta, dünkü işlem gününde de dikkatler; bir yandan Rusya-Ukrayna geriliminde, diğer yandan ise majör merkez bankalarının para politikası ayarlamalarına yönelik açıklamalardaydı. NATO’nun barış gücü yollamasına dair son günlerde ortaya çıkan haberler hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna’ya barış gücü gönderilmesinin, Rusya ile NATO arasında doğrudan çatışmaya yol açabileceğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Peskov da: Ukrayna’ya barış gücü gönderilmesinin olağanüstü tehlikeli bir adım olacağını ve NATO ile Rusya güçleri arasındaki sıcak temasın, düzeltilmesi zor sonuçlar doğurabileceğini söyleyerek, Lavrov’un sözlerini onayladı. Ukrayna Lideri Zelensky’nin Danışmanı ise, yaptığı açıklamada: Savaşın aktif döneminin Nisan sonundan önce bitmesini beklediklerini söyledi. Gerek, NATO Barış Gücü konusunda Rusya cephesinden gelen açıklamalar, gerekse de Zelensky’nin Danışmanı’nın aktif savaş için 1 ay kadar daha süre vermesi risk iştahına bir miktar olumsuz yansıdı. Borsalar ve ABD Doları karşısındaki birçok para birimi değer kayederken, buna karşın; güvenli liman varlıkları ve petrol ürünleri ise yükseliş gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda, Rusya’ya karşı bir petrol ambargosunun uygulanmasının gündeme gelmesi; Rusya ekonomisini zor duruma sokarken, dün Rusya Başbakan Yardımcısı Novak’tan kritik bir açıklama geldi. Novak: Rusya’nın, Asya tarafındaki ortaklarıyla petrol akışını artırma konusunda görüşme halinde olduklarını söyledi. Avrupa cephesinde ise Almanya Başbakanı Scholz: Rusya’dan petrol ve gaz ithalatını yasaklamaya karşı olduğunu söyledi. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in: “Dost olmayan ülkelere Doğal Gaz satışı ödemelerinde Rus Rublesi’ne geçmeyi planlıyoruz” şeklindeki söylemi Ruble’ye değer kazandırırken, Doğal Gaz fiyatlarını ise yukarı çekti. Akşamüzeri İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın: “Nükleer anlaşmaya hiç olmadığı kadar yakınız”şeklindeki sözleri de dikkat çekti ve petrol fiyatlarında kısmi oynaklıklar oluştu.

Bazı Fed ve ECB üyelerinin şahin söylemlerinin de takip edildiği günün kritik gelişmelerinden bir tanesi de; Putin’in danışmanlarından Anatoly Chubais’in istifa edip, Rusya’yı terk etmesiydi.

 Ekonomik takvimde takip ettiğimiz  verilerde; İngiltere’de TÜFE yıllık yüzde 6.2 olarak gerçekleşti ve böylece İngiltere’de enflasyon son 30 yılın zirvesine yükseldi. ABD’de açıklanan Yeni Konut Satışları veririsnde beklentilerin altında gerçekleşme görüldü. Yurt içi taraftaki verilerde ise; Tüketici Güven Endeksi Mart ayında yükselerek 72.5 oldu. TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine göre  de, 2021’de işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1,1 puan azalışla yüzde 12 olarak gerçekleşti.

Bugün Dikkatler, Brüksel’de Yapılacak Olan; Avrupa Birliği, NATO ve G7 Toplantılarında Olacak!

Yeni işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Bu kapsamda, ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılımıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüz yüze yapılacak olan Avrupa Birliği, NATO ve G7 toplantılarından Rusya’ya yönelik çıkması beklenen yeni yaptırımlar(Bu konuda da farklı görüşler var. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan: ABD ve müttefiklerinin yeni yaptırımlar açıklayacağını söylerken, alman Hükumet Sözcüsü Seibert ise: AB Zirvesi’nden büyük yeni yaptırım beklenmediğini belirtmişti) ve buna karşılık Rusya cephesinin takınacağı tavır, özellikle fiyatlamalar üzerinde etkili olacak. Yine, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da, öncü PMI dataları gibi ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli veriler ve 33 şirketin yeniden işleme başlayacağı Rusya Borsası’ndan gelecek etkilerle birlikte takibimizde olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!