Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-240223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2022'nin dördüncü çeyreğinde beklenenden ve daha önce tahmin edilenden biraz daha az olarak bazda yıllık %2,7'lik bir büyüme kaydetti. Üçüncü çeyrekte ülke ekonomisi %3,2 büyüme kaydetmişti. ABD GSYİH fiyat endeksi ise tahminlerin üzerinde %3,9 arttı. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi de ilk tahminin üzerinde %3,7 genişledi. Gıda ve enerji fiyatları hariç PCE fiyat endeksi %4,3 artarak beklentileri aştı. Raporda, "Güncellenen tahminler, öncelikle, konut dışı sabit yatırımdaki yukarı yönlü revizyonla kısmen dengelenen tüketici harcamalarındaki aşağı yönlü revizyonu yansıtıyor." denildi. Yatırımcılar, çelişkili ekonomik sinyaller karşısında gelecekteki faiz artırımlarının hızı konusunda endişelenmeye devam ediyor. ABD borsalarında seyrine bakıldığında; S&P 500 Perşembe gününe kadar %1,64 düştü ve 16 Aralık’tan bu yana en kötü haftasını geçirmeye hazırlanıyor. Dow bu hafta yaklaşık %1,99 düştü ve art arda dördüncü kaybetme haftasına doğru ilerliyor. Nasdaq %1,67 daha düşük ve üç hafta içindeki ikinci negatif haftasına doğru ilerliyor. Bugün ise Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi takip edilecek. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayınlanan PCE, tüketiciler tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri göstermesi bakımında PCE veri setinde yaşanabilecek yükseliş, güçlü dolar temasını sürdürebilir. Anketlere göre Ocak ayı okumasının yıllık bazda çekirdek PCE için %4,4 ve bir önceki aya göre %0,5 artış göstermesi bekleniyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü küresel ekonominin "sadece birkaç ay önce tahmin edilenden daha iyi durumda" olduğunu belirtti. Yellen, ABD ekonomisinin, enflasyonun düşmesi ve işgücü piyasasının güçlü kalması ile devam eden küresel belirsizliğe karşı direnç gösterdiğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ’Yeni START’ anlaşmasını askıya alma kararı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Putin’in nükleer silah kullanmayı düşündüğünü sanmıyorum" dedi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günü bildirdiğine göre, ABD'de 18 Şubat ile biten hafta için ilk işsizlik başvuruları, bir önceki haftanın revize edilmiş rakamına göre 3.000 azalarak 192.000'e indi. Dört haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 1.500 artarak 191.250 oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılacak NATO zirvesine kadar Finlandiya ve İsveç’in ittifaka üye olmasını hedeflediğini belirtti.

 

Avrupa istatistik ofisi Eurostat Perşembe günü yayınlanan nihai raporunda, Euro bölgesindeki yıllık enflasyon oranının Ocak ayında %8,6'ya gerileyerek beklentilerle uyumlu olarak Aralık ayındaki %9,2'den düştüğünü ve ön raporda tahmin edilen %8,5'ten biraz yükseldiğini açıkladı. Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyona en yüksek katkıyı 2,94 puanlık değişimle gıda, alkol ve tütün yaptı. Bunu 2,17 ile enerji, 1,80 ile hizmetler ve 1,73 ile enerji dışı sanayi malları izledi. AB üyeleri arasında en yüksek yıllık oranlar %26,2 ile Macaristan'da, %21,4 ile Letonya'da ve %19,1 ile Çek Cumhuriyeti'nde gözlemlendi. En düşük olanlar %5,8 ile Lüksemburg, %5,9 ile İspanya ve %6,8 ile Kıbrıs ve Malta'da kaydedildi.

 

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyesi Catherine Mann Perşembe günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının para politikasında bir değişikliğin yakın olmadığını söyledi.

 

Japonya'nın yıllık enflasyonunun Ocak ayında %4,3 olduğunu bildirdi. Rakam, Aralık ayı okumasına kıyasla %0,5 artarak beklenenden biraz daha düşüktü. Ocak ayında gıda fiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,3 arttı ve aylık bazda %1,4 arttı. Taze gıda ve enerji hariç Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), geçen aya göre %0,2 artarak yıllık %4,2 arttı. Okuma, 41 yılın en yüksek artışı oldu.

Reuters’in parlamentodaki yorumuna atıfta bulunarak, Japonya Merkez Bankası başkan adayı Kazuo Ueda’nın mevcut para politikasını desteklediğini ifade ettiği bildirildi. Çok sayıda yan etkiye rağmen, Ueda’nın merkez bankasının aşırı güvercin para politikası hakkında yorum yaptığı, mevcut stratejinin “uygun” olduğunu söylediği bildirildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!