Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX240222.png

Günlük Forex Bülteni

Rus Ordusu, Putin’in Emriyle Ukrayna Topraklarına Girdi; “Savaş” Fiyatlamaları Başladı!

Küresel çapta dünkü işlem gününe, önceki akşam ABD Başkanı Biden’ın: “Rusya ile savaşa girme planımız yok” şeklindeki açıklamasının etkisiyle, risk iştahında yaşanan artışın devamı ile başladık. Ancak, gün içerisinde Reuters’ın geçtiği; Ukrayna Ordusu’nun, 18 ile 60 yaş arasındaki vatandaşlarına yedek askerliğe başvurması için çağrı yaptığı ve yine Ukrayna’nın, Rusya’daki vatandaşlarına derhal ülkeyi terk etme çağırısında bulunduğuna dair tedirgin edici bazı haber akışları ile risk iştahındaki artış sınırlı kaldı. Akşam saatlerinde de, ABD Savunma Bakanlığı(Pentagon)’ndan üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberlerde: Rusya’nın, sınırdaki askerlerinin yüzde 80’inin Ukrayna’ya girmeye hazır olduğunun belirtilmesi ile risk iştahı daraldı.

Yeni güne de, Putin’in: Donbass’a askeri operasyon için emir verdiğine yönelik açıklaması sonrasında; Rus askerlerinin Ukrayna topraklarına saldırıya başlaması ve sadece Donbass değil, Kiev başta olmak üzere bir çok kentten de patlama seslerinin geldiğine yönelik haber akışları ile başladık. Beyaz Saray’dan gelen açıklamada: Biden’ın, ABD’nin vereceği tepkiyi bugün öğleden sonra(Türkiye saatine göre; akşam saatleri) açıklayacağı belirtilirken, ABD ve Fransa’nın; Her koşulda Rusya ile savaşa girmeyeceğiz şeklinde dün akşamki açıklamalarına karşın; batı destekli bir Ukrayna Ordusu’nun da, Rusya Ordusu’na karşılık verebileceğine yönelik endişelerle “savaş” fiyatlamaları başladı. Yatırımcılar, hisse senedi gibi riskli varlıklardan hızla kaçarken; Tahviller, ABD Doları, Japon Yeni(USDJPY’ye özel) ve Ons Altın gibi güvenli limanlara da hızla talep geldi. Petrol fiyatları da, jeopolitik risk artışı ile hızla yükseldi.

Günün Devamında; Ukrayna ve Batı Dünyasının Askeri Cevap Verip Vermeyeceği Kritik Olacak!

Günün devamında; Rusya’nın askeri operasyonlarına, Ukrayna ve batı dünyasının tepkisini takipte olacağız. Özellkle, askeri bir karşılık verilip verilmeyeceği önemli olacak.

Ekonomik takvimde ABD’den gelecek olan; 2021/4.Çeyreğe ait GSYİH Değişimi(Büyüme) ve PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksi dataları ile Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Ocak ayının Yeni Konut Satışları verileri ile gün içerisinde majjör merkez bankalarının sıkılaştırma hamlelerine dair yetkililerden gelecek açıklamalar da önem arz edecek. Ancak, savaş fiyatlamalarının ortasında bunların fiyatlanması mümkün de olmayabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!