Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY241221.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Verileri Yine Çoğunlukla Beklentilerden İyi Geldi, Omicron Konusunda Karmaşıklık Hakim!

*Küresel çapta, Omicron varyantı konusunda; önceki gün gelen iyimser haberlere bir yenisi de dün eklendi. AstraZeneca aşısının ortak geliştiricisi Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada; aşının üçüncü dozunun ciddi oranda antikor artışına neden olduğu belirtildi. Yine, Pfizer’ın oral yolla alınan ilacında olduğu gibi; Merck tarafından üretilen benzer ilaca da FDA tarafından acil kullanım izni verildi.

*Buna karşın, vaka sayılarının 900 Binlerin üzerine çıkarak rekor düzeye ulaşması; birçok ülkeyi yeni tedbirler almaya zorluyor. Çin’de 13 Milyon nüfuslu Şian kentinde sokağa çıkmak yasaklandı.

*Küresel ekonomik takvimde ABD’de açıklanan önemli verilerde; Dayanıklı ve Çekirdek Mal Siparişleri beklentilerden iyi geldi. Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları beklentiye paralel açıklanırken, FED monitörünün önemli datalarından Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE)  Endeksi ise aylık yüzde 0.6'lık artış sonrası yıllık bazda yüzde 5.7’ye yükseldi. Yeni Konut Satışları beklentinin 26 Bin altında(ayrıca geçen ayın datası da 83 Bin aşağı yönlü revize edildi) kalırken, Michigan Üniversitesi tüketici Hissiyatı ise tahminlerin kısmen  üzerinde geldi.

*Yurt içi tarafta, dünkü işlem gününde de; TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. Bu kapsamda, TCMB tarafından; Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarına dönüşümün desteklenmesiyle ilgili tebliğe ilişkin uygulama talimatı yayımlandı.

*TCMB, 16 Aralık’ta yapılan Para Politikası Kurulu toplantı özetini de yayımladı. Özette; enflasyonun kısa dönemde, başta döviz kurları, emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendiği vurgulandı. Ayrıca; fiyat istikrarının sağlanması için, güçlü bir politika koordinasyonuyla tüm paydaşları içeren bütüncül bir makro politika bileşimine ihtiyaç bulunduğuna vurgu yapıldı. Yine, 16 Aralık’taki PPK karar metninde olduğu gibi; 100 Bp’lık indirim sonrasında arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verildiğine değinildi.

*TCMB tarafından açıklanan 17 Aralık haftasına dair açıklaan rezerv rakamlarında ise; brüt rezervler 122 Milyar 891 Milyon  Dolar’dan 116 Milyar 874 Milyon Dolar’a geriledi. Brüt rezervlerdeki 6 Milyar Dolar civarındaki azalışın yanı sıra, uluslararası net rezervlerde de 9 Milyar Dolar civarında azalış görüldü.

*Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi'nin ikinci toplantısı yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada: "TL'nin değerinin korunması ve tasarrufların güçlendirilmesi için yeni araçların geliştirilmesi konusunda kurum ve kuruluşlar arasında eşgüdüm sağlanması” vurgulandı. Bakan Nebati dün akşam bir TV kanalında yaptığı açıklamalarda ise: TL mevduata geçişin dün sabah itibariyle 10 Milyar TL olduğunu, düşük cari açık yüksek büyüme politikası çerçevesini benimsemeye devam edeceklerini, sıcak para yerine doğrudan yatırımları hedeflediklerini söyledi.

Noel Tatili Nedeniyle Avrupa ve Amerika Bölgelerinde Önemli Veri Açıklanmayacak. Dikkatler Yine Omicron’da Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminde, Noel tatili nedeniyle Avrupa ve Amerika kıtalarından önemli veriler açıklanmayacak. Japonya’dan gelen önemli verilerde ise; Ulusal Tüketici Fiyat Endeksi 2020 Ocak ayından, Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi 2020 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Günün devamında ekonomik takvimdeki önemli veri yokluğuna karşın, küresel tarafta; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler, iç tarafta; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları yine takibimizde olacak.

Kaynaklar: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!