Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-241122.png

Günlük Forex Bülteni

Dün gece yayınlanan Ekim ayı Fed toplantı tutanakları düşük oranlı faiz artışların yaklaştığına işaret etti. Tutanaklara göre, FOMC’nin art arda dört kez yaptığı 0,75 puanlık faiz artışın ardından Aralık ayında 0,5 puanlık bir artış yapması bekleniyor. Fed üyeleri ileride daha düşük artışların yapılabileceğine dair imalarda bulunsalar da, enflasyonun düştüğüne dair hala çok az işaret gördüklerini belirtiyor. Bununla birlikte bazı komite üyeleri, Fed’in yüksek faiz artışlarıyla ilerlemeye devam etmesi durumunda finansal sistem üzerindeki risklerle ilgili endişelerini dile getirmiş durumdalar. Tutanaklarda, “Katılımcıların önemli bir çoğunluğu, artış hızında yavaşlamanın yakında uygun olacağına karar verdi” ifadesinin bulunması da ileri dönük beklentilerin gevşemesine ve dolar endeksinin değer kaybetmesi neden oldu. Tutanaklarda, daha düşük oranlı faiz artışlarının politika yapıcılara faiz artırımlarının etkisini değerlendirme şansı vereceğine de dikkat çekildi. Fed’in bir sonraki toplantısı 14 Aralık 2022 tarihinde yapılacak.
 ABD Bileşik PMI Endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre 1,9 puan düşerek 46,3 seviyesine geriledi. S&P Global tarafından Çarşamba günü yayınlanan rapora göre, Kasım ayında İmalat PMI 2,8 puan azalarak 47,6 ile 30 ayın en zayıf rakamına inerken, Hizmetler İş Faaliyeti Endeksi bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak üç ayın en düşük seviyesi olan 46,1'e geriledi. İmalat Üretimi Çıktı Endeksi 3,5 endeks puanı düşerek 47,2 ile iki buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi.
 ABD tüketici güveni Kasım'da %5 düştü. Tüketici güven endeksi piyasa tahminlerinin üzerinde 56,8 puana gerilerken, mevcut ekonomik koşullar 58,8 puana ve tüketici beklentileri endeksi 55,6 puana geriledi. Önümüzdeki yıl için medyan enflasyon beklentisi ise 0,1 puan azalarak %4,9 oldu.
 ABD'de yeni konut satışları Ekim'de aylık %7,5'lik bir artışla 632.000'e ulaştı. Yıllık düzeyde, konut satışları %5,8 düştü.
 ABD'deki dayanıklı mal siparişleri Ekim ayında %1 artarak 277,4 milyar dolara ulaştı.
 ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı 19 Kasım'da sona eren haftada 17.000 artarak 240.000'e yükseldi.
 Almanya Başbakanı Olaf Scholz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Almanya'nın gaz depolama tesislerinin şu anda tam kapasitede olduğunu ve ülkenin ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminallerinin birkaç hafta içinde faaliyete geçeceğini söyledi. Hükümet doğal gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor ve şu anda Brunsbuttel, Wilhelmshaven, Stade ve Lubmin'in kuzey Almanya limanlarında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri inşa etmek için çalışmalar sürüyor.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Euro bölgesindeki enflasyonun 2023'ün ilk çeyreğinin sonunda düşmeye başlayacağını söyledi. De Guindos ayrıca Euro bölgesi ekonomisinin 2022'nin dördüncü çeyreğinde ve 2023'ün ilk çeyreğinde toparlanmadan önce daralacağını belirtti. Luis de Guindos, 2023'ün dördüncü üç aylık döneminde negatif ekonomik büyümeye sahip olmanın olası olmadığını belirtti.
 S&P Global'in Çarşamba günü yayınlanan ön raporuna göre, Euro bölgesi özel sektör faaliyeti Kasım ayında iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi ancak yine de daralma bölgesinde kaldı. Dün açıklanan veriler daralma oranında ılımlılık sinyali vermesine rağmen art arda beş ay boyunca ticari faaliyet seviyelerinin düştüğünü gösteriyor. Fabrika üretimi art arda altıncı aydır düşerken, imalat sektörü gerilemeye öncülük etmeye devam etti. Üretimdeki düşüş hızı hafiflese de, gerileme son on yılda kaydedilen en güçlü ikinci düşüş oldu. Euro Bölgesi Bileşik PMI Endeksi Kasım ayında 47.8 olarak gerçekleşti ve Ekim ayındaki 47.3 okumasından yükseldi ve tahminleri aştı. PMI'daki hafif artış, esas olarak 43,8'den 45,7'ye yükselen imalat PMI çıktı endeksinde kaynaklandı. Flaş Euro Bölgesi Hizmetler PMI Aktivite Endeksi 48,6'da değişmeden kalırken, Euro Bölgesi Flaş İmalat PMI Ekim'deki 46,4'ten Kasım'da 47,3'e yükseldi. S&P Global Market baş ekonomisti Williamson, "Genel düşüş oranı Ekim ayına göre azaldı. En cesaret verici olanı, tedarik kısıtlamalarının gevşeme işaretleri göstermesi ve hatta bölgenin imalat merkezi olan Almanya'da tedarikçi performansının artmasıdır" dedi.
 Çarşamba günü yayınlanan S&P Global raporunda, Flash Almanya PMI Bileşik Çıktı Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre 45,1 olan rakamdan 46,4'e çıkarak toparlandı. Okuma, 3 ayın en yüksek seviyesiydi. Hizmetler PMI Faaliyet Endeksi Kasım'da Ekim'deki 46,5'ten 46,4'e hafif gerilerken, İmalat PMI açıklanan ayda son iki ayın en yüksek seviyesi olan 46,7'ye ulaştı. Bununla birlikte, tüm rakamlar, nötr 50'nin altında daralma bölgesinde kaldı.
 Almanya Merkez Bankası Çarşamba günü yayınladığı aylık raporunda, ülke ekonomisinin 2022'nin dördüncü çeyreğinde ve 2023'ün ilk çeyreğinde daralmasının ve resesyona girmesinin beklendiğini belirtti. Banka, durgunluğun boyutunun son derece belirsiz olduğunu vurguladı. Almanya Merkez Bankası, enflasyonun artmaya devam ettiğini de kaydederek, ülkedeki çift haneli enflasyonun yeni yılda bile devam edebileceği uyarısında bulundu.
 İngiltere’de bileşik PMI Kasım'da hafifçe yükseldi fakat rapor içeriğinde geleceğe ilişkin negatif beklentilerde önemli bir değişim olmadı. Rapora göre yaşam maliyetindeki artışlar Birleşik Krallık ekonomisini vurmaya devam ederken, yeni siparişlerde Ocak 2021'den bu yana en keskin düşüş yaşandı. Birleşik Krallık Bileşik Üretim Endeksi Kasım ayında 48,3 olarak açıklandı ve Ekim rakamı olan 48,2'ye kıyasla yalnızca hafif bir artış gösterdi. Hem Hizmetler PMI İş Aktivitesi Endeksi hem de İmalat PMI Kasım'da bir önceki aya göre değişmeyerek sırasıyla 48,8 ve 46,2 oldu. Bununla birlikte, üç okuma da daralma bölgesinde kaldı. S&P Global’den Williamson, "Kasım ayında iş faaliyetlerinde daha keskin bir düşüş, İngiltere'nin resesyonda olduğuna dair artan işaretlere katkıda bulunuyor ve GSYİH'nın 2022'nin kapanış aylarında üst üste ikinci çeyrekte düşmesi muhtemel ve İngiltere’de yaşanabilecek daralmanın sinyallerini veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!