Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XAUUSD-H4-241022.png

Günlük Forex Bülteni

On yıllık ABD Hazine tahvil getirisi, Cuma günü son 14 yılın yeni zirvesine çıkarak %4.33 seviyesini aşmasının ardından haftaya %4.15 bölgesinde başladı. ABD’de 2022 mali bütçe açığı, azalan COVID-19 yardım harcamaları ve ekonomik toparlanmanın gelirleri artırması nedeniyle bir yıl öncesine göre yarı yarıya azalarak 1.375 trilyon dolara düştü.
BoJ, yen desteklemek için döviz piyasasına müdahale etti. Japon yetkililer yaptığı açıklamada, aşırı hareketlerin önlenmesi konusundaki tutumlarını yineledi. Hükümet ve BOJ, yaklaşık 24 yıl sonra ilk kez 22 Eylül'de kura müdahale etmişti. Müdahale sonrasında Dolar/Yen paritesi %4’den fazla değer kaybetti. 
San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın fazla sıkılaştırmamak için her şeyi yaptığından emin olması gerektiğini belirterek, faiz artırımlarını yavaşlatma hakkında konuşma zamanının geldiğini söyledi.
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in faiz oranlarını daha da artırması gerektiğini söyledi ve kesin politika duruşunun ekonomik görünüme bağlı olacağını kaydetti.
Rishi Sunak, 100 destekçiye ulaşan ilk Muhafazakar Başbakan adayı oldu. Birleşik Krallık eski Başbakanı Boris Johnson Pazar günü yaptığı açıklamada Muhafazakar Parti liderliği için aday olmayacağını açıkladı.
İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Telegraph tarafından yayınlanan habere göre 31 Ekim'de sunulması planlanan bütçeye 20 milyar sterlinlik bir vergi artışı getirebilir.
Moody's, Cuma günü Birleşik Krallık Hükümeti'nin not görünümünü negatife çevirirken, yerli ve yabancı para cinsinden notunu Aa3 olarak teyit etti. Kurum, kararın temel olarak iki nedenden kaynaklandığını belirtti. Moody’s karar gerekçe olarak zayıf büyüme beklentileri ve yüksek enflasyon ile İngiltere'nin politika oluşturmada artan belirsizliğini sebep gösterdi. 
Çin Ulusal İstatistik Bürosu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin'in gayri safi milli hasılasının (GSYİH) 2022'nin üçüncü çeyreğinde 2021'in aynı çeyreğine göre %3,9 arttığını duyurdu. Çin ekonomisi 2022'nin ilk üç ayında yıllık bazda %3 büyüdü.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin perakende satışlar raporunda, Birleşik Krallık'ta Eylül ayında perakende satış hacimlerinin bir önceki aya göre %1,4 düştüğünü açıkladı. Perakende satışlar Şubat 2020'deki COVID-19 öncesi seviyelere kıyasla %1,3 düşerken yıllık bazda da %6,9'a düştü. Rapora göre perakendeciler, artan fiyatların ve yaşam maliyetinin satış hacimleri üzerindeki etkisinden bahsetmeye devam ediyor. Verinin detaylarında perakende gıda satış hacimlerinin Eylül 2022'de %1,8 gerilediği, otomotiv yakıtı satış hacimlerinin %1.3 düştü ve mağaza dışı perakende satış hacimlerinin de %3,0 azaldığı görülüyor.
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'deki AB liderleri zirvesinin ilk gününün sonunda gazetecilere verdiği demeçte, "Liderler, ortak satın alma için şirketlerin konsorsiyum oluşturmasına ve güçlerini birleştirerek gaz talebi için ortak pazar gücünü artırmak için birlikte çalışmasına izin verme fikrini çok desteklediler" dedi. Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika da dahil olmak üzere on beş AB üyesi ithal edilen doğal gaz için bir fiyat üst sınırı istiyor, ancak Almanya, Hollanda, Danimarka ve bazı ülkeler bu fikri desteklemiyor. Fiyat tavanına karşı çıkan ülkeler, bunun enerji arz güvenliğini tehlikeye atacağını ve özellikle kış aylarında doğal gaz arzına zarar verebileceğini söylüyorlar.
Avrupa Komisyonu'nun Cuma günü açıkladığı verilere göre, tüketici güveni Ekim ayında hem Euro Bölgesi'nde hem de Avrupa Birliği'nin tamamında bir önceki aya göre hafif yükseldi. Rapora göre, tüketici güveni göstergesinin ön tahmini AB'de 0,6 puan, Euro bölgesinde 1,2 puan yükseldi. Euro Bölgesinde -27,6 puan seviyesinde bulunan tüketici güveninin Eylül ayında ulaştığı tarihi düşük seviyesine yakın olduğu görülüyor.
TUİK ve TCMB işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %5,3 oranında arttı; Eylül ayında 72,4 olan endeks, Ekim ayında 76,2 oldu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!