Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-240123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD borsaları yeni haftaya değer kazancıyla başladı. Pazartesi günü, Nasdaq Composite %2,01 d yükseldi. S&P 500 ve Dow sırasıyla %1,19 ve %0,76 artış kaydetti. Fed’e dair beklentilerin borsalara destek olduğu görülüyor. Faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi 31 Ocak-2 Şubat arasında toplanacak. Piyasalar merkez bankasının gösterge faiz oranında çeyrek puanlık bir artış olasılığını neredeyse %100 olarak fiyatlıyor. Bugün Çin, Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Singapur’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Çin ve Tayvan’daki borsalar, 30 Ocak’ta işlemler yeniden başlayana kadar kapalı kalacak. Hong Kong piyasasının Perşembe günü işelmlere yeniden başlaması planlanıyor.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'de güçlü bir işgücü piyasası ve azalan enflasyonun "çok umut verici işaretler" olduğunu söyledi. Yellen, enerji fiyatları, nakliye oranları ve mal fiyatlarının düşmesi ve tedarik zinciri sorunlarının büyük ölçüde hafiflemesi ile son altı ayda ABD enflasyonu hakkında iyi haberler olduğunu söyledi. Kiralık konut fiyatlarının önümüzdeki altı ay içinde düşmesinin beklendiğini ve bunun da yardımcı olacağını söyledi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, "Avrupa'da enflasyon aşırı yüksek. Enflasyonu aşağı getirmemiz gerekli ve bu hedefi yakalayacağız. ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hala istikrarlı ve ciddi şekilde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalması gerekli" diye konuştu. Lagarde, Avrupa'nın çıkarlarını korumak için en iyi yolu bulması gereken hızla değişen bir dünyada küresel ekonominin çok önemli bir dönüm noktasında olduğunu vurguladı.
ECB Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu anda Euro bölgesinde bir fiyat-ücret sarmalına dair herhangi bir gösterge olmadığını söyledi. Euro bölgesinin, bir bütün olarak ekonomi ve işgücü piyasası üzerinde özellikle olumsuz bir etki olmaksızın enflasyonun% 2 hedefine geri çekildiğini görebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak Visco, ekonomilerin etkisini absorbe etmesi için ECB'nin para politikası sıkılaştırmasının kademeli olması gerektiğini vurguladı.
Avrupa Komisyonu'nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre, Euro bölgesindeki tüketici güveni Ocak ayında bir önceki aya göre arttı. Rapora göre, toparlanma AB'de 1,4 puan, Euro bölgesinde ise 1,1 puan artış olarak yansıdı.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Peter Kazimir Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bölgedeki enflasyonun yatıştığına dair göstergelerin faiz oranlarını yükseltmeyi ertelemek için bir neden olmadığını söyledi. Kazimir, "50 baz puanlık iki zam daha gerçekleştirmemiz gerektiğine ikna oldum" dedi.
Bundesbank aylık raporuna göre, Almanya'nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2022'de yıllık bazda %1,9 artarak salgın öncesi seviyelerin biraz üzerinde arttı. Artan fiyatlar ve jeopolitik belirsizlik büyümeyi yavaşlatırken, özel tüketim keskin bir şekilde arttı, ihracat arttı ve yeni imalat ekipmanlarına yapılan yatırımlar arttı. 
Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrekte %94,2 olan kamu borcunun GSYH'ye oranı, üçüncü çeyrekte %93 oldu. AB'de ise ikinci çeyrekte %86,4 olan kamu borcunun GSYH'ye oranı üçüncü çeyrekte %85,1 seviyesinde belirlendi. Söz konusu oran 2021'in üçüncü çeyreğinde AB'de %89,7, Avro Bölgesi'nde %97,3 olarak tespit edilmişti.
Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi ekonomilerindeki ekonomik büyümedeki yavaşlama dikkate alındığında faiz oranlarını daha kademeli artırması gerektiğini söyledi.
Pazartesi günü açıklanan resmi verilere göre Türkiye'de tüketici güven endeksi Ocak'ta %4,6 artarak 79,1 puana yükseldi. Tüketici güveninde en büyük artış, Ocak ayında bir önceki aya göre %7,4 artarak 61,6 puana ulaşan hanehalkının mevcut mali durumunda görüldü. Veriler, önümüzdeki 12 aya ilişkin genel ekonomik durum beklentisine olan güvenin %7 artarak 82,7 puana yükseldiğini gösterdi.
S&P Global tarafından yayınlanan rapora göre, Japonya'nın hizmet sektörü performansı Ocak ayında piyasa beklentilerini aştı. Jibun Bank Japonya Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi'nin 52,4'e yükselerek 50'nin üzerinde durduğunu ve Aralık ayında görülen 51,1 rakamından daha da iyileşerek sektörde genel bir büyümeye işaret ettiğini gösterdi. Japon Jibun Bank Flaş İmalat PMI Endeksi ise Ocak ayında 48,9'a geriledi. Rakam, Japonya'nın imalat faaliyetinde düşüşe işaret ediyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!