Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX230921.png

Günlük Forex Bülteni

FED Piyasaları Yıpratmadı!

*Çin piyasalarının resmi tatil dönüşündeki ilk işlem gününde(dün), dikkatlerimiz; Evergrande konusunda şirketten ve hükumet cephesinden gelebilecek açıklamalar ve bu kapsamda oluşacak fiyatlamalardaydı. Çin hükumetinden konuya dair bir açıklama gelmezken, bizzat şirketten gelen açıklamada ise: Yuan cinsinden ödenecek tahvil borcu konusunda yatırımcılar ile anlaşmaya varıldığı bildirildi. Güne tedirginlik ile başlayan Çin borsaları, bu açıklama sonrasında toparlanma eğilimine girerken; şirketin hisselerindeki tepkiyi ise, Hang Seng borsasının tatil olması nedeniyle haliyle göremedik. Çin tarafında ayrıca, Merkez Bankası(PBOC)’nın gösterge faiz oranlarını değiştirmemesine karşın; finansal sisteme 120 Milyar CNY(yaklaşık 18,5 Milyar USD) likidite enjekte etmesi de piyasalara olumlu yansıdı.

*Dün, Asya tarafı ve küresel ekonomi açısından önem arz eden diğer unsur ise; Japonya Merkez Bankası(BOJ)’nın Para Politikası Kurulu toplantısıydı. Banka, yüzde -0.1 seviyesindeki faiz oranını sabit bırakırken; sınırsız miktarda devlet tahvili, yıllık 12 Trilyon Yen(JPY) borsa yatırım fonları ve 180 Milyar Yen Japon gayrimenkul yatırım fonları alımlarına da devam edeceğini duyurdu.

*Gün içerisinde, Evergrande konusu başta olmak üzere önemli konulara dair gelen bazı açıklamalar takip edilirken; bir yandan da kafalar FED’in akşam saatlerinde açıklayacağı FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) Kararları ve akabinde FED Başkanı Jerome Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısındaydı. Sabah saatlerinde CNBC tarafından açıklanan anket sonuçlarında; FED’in ilk tapering duyurusunu 3 Kasım’da yapacağının ortaya çıkması, gündüz kuşağında piyasalar tarafında risk iştahına olumlu yansıyan gelişmelerdendi.

*Akşam Saat 21:00’de duyurulan FED/FOMC kararlarında ise; beklenildiği gibi faiz oranları ve 120 Milyar ABD Doları(USD) tutarındaki varlık alım programı sabit kaldı. Dikkatlerin çevrildiği tapering’in(varlık alımlarının miktarının azaltılması) başlangıç tarihi konusunda net bir açıklama görülmezken, bu kapsamda piyasalarda ilk reaksiyon pozitif oldu. Açıklanan projeksiyonlara bakıldığında, Haziran’daki projeksiyonlara göre; 2021 büyüme tahmini aşağı yönlü revize edilirken, 2022 ve 2023 tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Çekirdek PCE beklentileri 2021 ve 2022 için yukarı yönlü revize edilirken, 2023 yılı için sabit bırakıldı. İşsizlik Oranı öngörülerinde ise; 2021 yılı için yukarı yönlü revize yapılırken, 2022 ve 2023 yılı öngörüleri sabit bırakıldı. Tapering kadar bir diğer önemli unsur olan faiz artırımı konusunda ise; 2022’de faiz artışı bekleyen üye sayısınının 7’den 9’a çıkarak, faiz artışı beklemeyen üye sayısına eşitlenmesi ve ortalama faiz medyanının yüzde 0.1’den yüzde 0.3’e yükselmesi(ki faiz artışına yakınsama olarak kabul görür) dikkat çekti.

*FED/FOMC kararları sonrasında kameraların karşısına geçen FED Başkanı Jerome Powell da: tapering’in başlama tarihine drekt değinmezken, bunun çok yakında olabileceğini söyledi. Powell’ın: “Ekonomideki ilerlemenin devam etmesi halinde, varlık alımları azaltımının(tapering) gelecek yılın ortasına kadar bitirilmesinin uygun olabileceğine” dem vuran sözleri de yıl bitmeden sürecin başlayabileceğine işaret etmekteydi. Ayrıca, yine Powell’dan gelen: Yüklsek enflasyonda kalıcılığın görülmesi durumunda adım atmaktan çekinmeyeceklerine dair sözler de, 2022’de faiz artırımı öngörülerine açık kapı bırakan türdendi. FED/FOMC kararları açıklandığında güvercin bir fiyatlama yapan piyasalar, Powell’ın söylemleri ile ikiye bölündü.

Yeni Günde, Küresel Cephede; FED Yankıları ve Evergrande Meselesi, İç Tarafta; TCMB/PPK Kararları Kritik!

Yeni işlem gününe, küresel çapta risk alma iştahı yüksek başladık. Ancak, günün devamında; FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının sindirilmesi ve Evergrande’nin bugünkü USD cinsinden tahvil kupon ödemelerine dair gelişmelerle fiyatlamalarda şekillenme beklemekteyiz. İç tarafta ise; TCMB’nin bugün düzenleyeceği Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı ve karar metnindeki nüanslar, TL varlıklarına ekstra oynaklık getirebilir.  

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!