Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily230623.png

Günlük Forex Bülteni

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Hafize Gaye Erkan yönetimindeki ilk toplantısından çıkan faiz kararını açıkladı. Yapılan faiz artışı piyasa beklentilerin altında kalırken, TCMB metninde parasal sıkılaşmanın gereken ölçüde kademeli olacağına vurgu yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 8,50'den yüzde 15 seviyesine çıkarttı.
  • İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, enflasyonu düşürmenin kolay olmayacağını ve zaman alacağını belirterek, "Açıkçası son birkaç ayda bu durum daha da zorlaştı ama hükümet bu hedefe ulaşma planına bağlı." dedi. Sunak, iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, enflasyonu bu yılın sonu itibarıyla yarıya indirerek yüzde 5 seviyesine çekme taahhüdünü yineledi.
  • Fed Başkanı Jerome Powell ABD Kongresi’nde ikinci günde yaptığı sunumda bu yıl 1 veya 2 faiz artışı daha gerekebileceğini söyledi. Powell, ABD Kongresinde yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin sunumunun ikinci gününde, ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı. ABD ekonomisinin uzun vadede sağlıklı işleyişi için yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönülmesinin önemine vurgu yaparak bu sene daha fazla faiz artışı olacağı mesajı verdi.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin durgunluğa düşme riskinin azaldığını belirtti ve tüketici harcamalarında bir yavaşlamanın enflasyonu kontrol altına alma çabalarının sonuç vermesi için ödenecek bedel olabileceğine işaret etti.
  • Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun istikrarlı bir düşüş patikasında olduğuna ikna olmadığını, ancak 25-26 Temmuz toplantısında Fed'in ne yapması gerektiği konusunda ön yargılı olmadığını ifade etti.
  • ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Martin Gruenberg, banka düzenleyicilerinin 100 milyar doların üzerinde varlığa sahip bankalara daha sıkı sermaye kuralları uygulamayı düşündüklerini belirtti
  • Mısır Merkez Bankası(CBE), beklentiler doğrultusunda politika faiz oranında değişikliğe gitmedi.
  • Asya piyasaları genel olarak düşüyor; Japonya enflasyonu gevşedi ancak BOJ hedefinin üzerinde kaldı. Japonya ve Singapur'dan gelen enflasyon verilerinin yanı sıra AU Jibun bankasının Japonya'nın imalat ve hizmet faaliyetlerine ilişkin tahminlerini değerlendirmesiyle Cuma günü düşüş yaşadı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!