Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

230622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Faz gazetesinin haberine göre Almanya, acil gaz planının üç aşamasından (alarm aşaması) ikinci aşamasını Temmuz ayında ilan edecek.
•    Putin, Rusya'nın yurt dışı yükümlülüklerine yerine getirmesine yönelik geçici prosedürleri içeren kararnameyi imzaladı.
•    Kremlin Sözcüsü Peskov, Litvanya’nın bazı malların transit geçişine yasak getirmesine yol açan ab yaptırımları 'kesinlikle kabul edilemez'. Kremlin, Rusya hala misilleme önlemleri üzerinde çalışıyor, bunların ne zaman uygulanacağını henüz belirlemedi.
•    Almanya Şansölyesi Scholz, Putin hala dikte edilmiş bir Barışa inandığı için Ukrayna Ve Rusya arasındaki müzakerelerden hala uzağız.
•    ECB Başkan Yardımcısı de Guindos, enflasyonda yazın ardından gevşeme başlayacak. Eylüldeki faiz artırımının büyüklüğü enflasyon beklentilerine bağlı.
•    Deutsche Bank CEO'su, ABD'de ve AB'de 2023'ün ikinci yarısında resesyon olasılığı daha yüksek, küresel çapta ve Avrupa'da %50 resesyon ihtimali öngörüyorum.
•    Philadelphia Fed Başkanı Harker, yüzde 2,5 olan nötr faiz oranına hızla ulaşmamız gerekli. Yıl sonuna kadar faiz yüzde 3'ün üzerine çıkmalı. Eğer talep beklenenden daha çabuk yavaşlarsa Temmuz'da 50 BP artırım iyi olabilir. Daha sınırlayıcı, kısıtlayıcı bir duruşa doğru gitmemiz gerekli, oraya nasıl ulaşacağımız verilere bağlı.
•    Fed Başkanı Powell, Fed enflasyonu geri getirmeye güçlü şekilde bağlı. Fed faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüyor. Gelecekteki faiz artırımlarının hızı gelecek verilere ve ekonomik görünümün gelişimine bağlı olmaya devam edecek. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vereceğiz. Eğer ABD, tüm Amerikalıların faydalanacağı güçlü bir iş gücü piyasası dönemin devam ettirecek ise enflasyonun aşağı getirilmesi zaruri. Son göstergeler, reel gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin bu çeyrekte toparlandığını ve tüketim harcamalarının güçlü kaldığını gösteriyor. Powell, uyguladıkları politikalarla birlikte bir resesyonun "kesinlikle bir olasılık" olduğunu ve geçtiğimiz birkaç ayda dünya genelinde yaşananların bir resesyona neden olmadan enflasyonu aşağı getirmeyi daha zor hale getirdiğini bildiğini de ifade etti.
•    Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon verisinde bir iyileşme görülmediği takdirde Temmuz toplantısında da Fed'in faizi 75 baz puan artırmasına destek vereceğini söyledi.    
•    ABD Başkanı Joe Biden, ülkede artan benzin fiyatları ile mücadele için Kongre ve eyaletleri vergi muafiyetine davet ederken, petrol şirketlerinin de daha çok petrol rafine etmeleri gerektiğini belirtti.
•    Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'ya yönelik yaptırım baskısının devam etmesi gerektiğini belirterek, "Silahlara, finansal ve insani desteğe ihtiyacımız var." dedi.
•    Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülke ekonomisi son dönemde uygulanan salgın önlemlerinden yara alırken, hedeflere ulaşmak için makro politika setinde düzenlemeler yapılacağı açıklamasında bulundu.
•    İngiltere'de Enflasyon %9,1 olarak açıklandı, son 40 yılın rekorunu kırdı.

Yurtiçi
•    Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Türk heyetleri güvenli gemi kalkışları ve Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunda istişarelere devam etmeye karar verdi.
•    Gıda krizinin çözümü ve Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesine yönelik Türk ve Rus askeri heyetleri arasındaki toplantı dün Moskova’da gerçekleştirildi. "Yapıcı ve oldukça olumlu havada" geçtiği bildirilen toplantı sonucunda sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi.
•    Türkiye-Suudi Arabistan ortak bildirisi özeti: Ticaretteki engellerin kaldırılması konusunda mutabakat. Savunma sanayii alanında iş birliği için mutabakat. Taraflar, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve çeşitli alanlarda somut ortaklıklara dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel sektöründeki iletişimin artırılmasını ele almışlardır.
•    Yabancı yatırımcılara tahsisli swap kanalının açılmasına ilişkin çalışmaların ayrıntılarının Temmuz başında açıklanması bekleniyor. Yeni kanalla yabancı yatırımcılar, lirayı açığa satmama şartıyla en az 3 ya da 6 ay vadeli swaplarla lira fonlaması sağlayabilecek.
•    TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi 63,4’e gerileyerek endeks tarihinin en düşük seviyesine ulaştı.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!