Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

23052022.png

Günlük Forex Bülteni

Çin’den Gelen Haberler Piyasaları Destekledi!
Önceki gün(Perşembe), Çin’in en büyük nüfuslu kenti Şanghay’da Pandemi tedbirleri kaynaklı uygulanan sokağa çıkma yasağını kaldırması ile hızla pozitifliğe bürünen Asya piyasaları; geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın 5 yıl vadeli ana kredi faiz oranını (LPR) 15 baz puan gibi 2019 ‘dan bu yana en sert indirime tabi tutmasının etkisi ile yükselişe devam etti. Çin’den art arda gelen bu ekonomik görünümü destekleyici haberlerin etkileri; küresel ekonomik görünümü de destekleyici olarak risk iştahına olumlu yansıdı. 
Cuma günü, küresel ekonomik takvimde takip edilen verilerde; İngiltere’de Çekirdek ve manşet Perakende Satış verileri beklentilerden iyi gelirken, Almanya’da üretici fiyat artış hızı Mart ayında kırdığı rekorunu Nisan ayında tazeledi. Geçen ay fiyatlar yıllık yüzde 33,5 yükseldi ve bu artış verilerin tutulmaya başlandığı 1949 yılından bu yana en büyük artış oldu. 
Diğer taraftan, Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler de takip edilirken, ayrıca son günlerde NATO’ya katılımı gündemde olan Finlandiya’nın, Rusya’dan ithalat ettiği gaz için Ruble ile ödeme yapmadığı ve Rusya’nın da Bulgaristan ve Polonya’dan sonra Finlandiya’ya yönelik gazı kesmesi ile ilgili gelen haber akışı da önemliydi. 
Fed’in para politikasındaki izleyeceği yol merak edilirken şahin isim olan St. Louis Fed Başkanı Bullard açıklamalarda bulundu. Bullard, stagflasyonu senaryo olarak görmediğini ve 50 baz puanlık artış planının iyi olduğunu ancak yıl sonuna kadar yüzde 3,5 faiz oranına ulaşılmasını söyledi. Bullard ayrıca enflasyon kontrol altına alınırsa 2023 veya 2024 yılında faizi düşürebileceklerini belirtti.
Yurt içi tarafta, Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre: savunma sanayi ürünleri konusunda İngiltere tarafından Türkiye’ye uygulanan ihracat kısıtlamaları kalktı. Bu kritik haberin yanı sıra; Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği hakkında görüş değiştirecek mi soruları merak konusu olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, AB üyesi ülkelerin bir çoğunun parlamentolarında terör örgütlerine konuşma imkanı ve mühimmat verdiklerini bu yüzden terör örgütlerinin NATO’ya girmesine izin vermeyeceklerini söyledi.  
BDDK’nın haftalık bültenindeki verilere göre kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki miktar 819 milyar TL’den 848,9 milyar TL’ye yükseldi. Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre 13 Mayıs haftasında yurt dışı yerleşik kişiler 766,9 milyon dolar hisse senedi sattı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 215 milyar 224 milyon dolardan 214 milyar 274 milyon dolara gerileyerek 949,6 milyon dolar düşüş gösterdi. TCMB rezervleri geçen haftaya göre 4 milyar 821 milyon dolar, net rezervler 3,5 milyar dolar düşüş gösterdi. 
Yeni Günde Dikkatler; Yurt İçinden Gelecek Verilerde Olacak!
Yeni işlem gününde Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yine dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvimde ise; Türkiye’den gelecek Kapasite Kullanım Oranı, Yıl Sonu TÜFE Tahmini, İmalat Güveni ile Yabancı Turist Girişi ve Almanya İfo İş İklimi Endeksi, Mevcut Değerlendirme ve İşletme Beklentileri verilerini takipte olacağız. 
**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!