Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD230322.png

Günlük Forex Bülteni

Piyasalar, Pozitif Cephede Kalmaya Çalışıyor; Ancak, Riskler de Devam Ediyor!

Küresel çapta, dünkü işlem gününde de dikkatler; bir yandan Rusya-Ukrayna geriliminde, diğer yandan ise majör merkez bankalarının para politikası ayarlamalarına yönelik açıklamalardaydı.

Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerde iki taraf da taleplerinden taviz vermezken, Kremlin Sözcüsü Peskov’un: “Ukrayna ile görüşmeler devam ediyor, Ukrayna tarafının daha aktif olmasını istiyoruz” şeklindeki açıklaması risk iştahına bir miktar olumlu yansıdı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ise, yaptığı açıklamada: NATO üyelik talebinden vazgeçilmesi karşılığında güvenlik garantisi istediklerini söyledi. Görüşmelerde en kritik konu olan Donbass ve Kırım’a da değinen Zelensky, ateşkes sonrası bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını belirtti. Ancak, Zelensky’nin akşam saatlerinde yapmış olduğu: 24 Mart’ta(yarın) Brüksel’de yapılacak AB, NATO ve G7 toplantılarında, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların devreye alınması için çalıcaklarına dair açıklama ve yine Kremlin Sözcüsü Peskov’un: ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda, Rusya Devlet Başkanı Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğine dair açıklaması; önümüzdeki günlere dönük olarak risklerin devam ettiğini göstermekteydi.

Pandeminin etkileri tam olarak geçmeden, üstüne gelen Rusya-Ukrayna krizi sonrasında başlayan enerji tedariği endişeleri; artan enerji fiyatları ile küresel çapta enflasyon sorunu oluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda, enflasyonla mücadelede başarıya ulaşmak için para politikalarında hızlı bir sıkılaştırma sinyali veren ve tahvil faizlerinde de hızlı bir ralliyi tetikleyen majör merkez bankaları dün de takibimizdeydi. Avrupa tarafı için konuşan ECB Başkan Yardımcısı Luis De Guindos: Enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağına dair beklentiler olsa da, hâlâ yüzde 2 üzerinde bir büyüme oranı beklediğini söyleyerek; Euro Bölgesinin bu yıl stagflasyona doğru ilerlediği iddialarını önemsizleştirdi. ABD tarafı için konuşan St. Louis Fed Başkanı Bullard ise: Fed'in enflasyonu frenlemek için agresif hareket etmesi gerektiğini, ancak mevcut Fed politikasının enflasyonu körüklediğini söyledi.

Haftanın üçüncü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Yine, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da, ekonomik takvimde açıklanacak olan verilerle birlikte takibimizde olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!