Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-230223.png

Günlük Forex Bülteni

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 31 Ocak-1 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı. Tutanaklarda katılımcılar, son üç ayda alınan enflasyon verilerinin, fiyat artışlarının aylık hızında memnuniyet verici bir düşüş gösterdiğini belirttiler, ancak enflasyonun sürekli bir aşağı yönlü hareket ettiğinden emin olmak için daha geniş bir fiyat aralığında önemli ölçüde daha fazla ilerleme kanıtı gerektiğini vurguladılar. Fed tutanaklarına göre üyeler, devam eden faiz artışlarının gerekli olacağına inandıklarını tekrarladı. Tutanakların açıklanmasının ardından hisse senetleri düşerken , Hazine tahvil getirileri seansın başlarındaki kayıplarının çoğunu geri verdi.
New York Fed Başkanı John Williams, Fed'in enflasyonu yüzde 2 hedefine, talebi sınırlanmış arz ile paralel seviyeye getirerek, gelecek birkaç yıl içinde geri getirme hedefine "kesinlikle" bağlı olduğunu söyledi. Tutanaklarda ayrıca, neredeyse tüm yetkililerin toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırmanın uygun olduğu konusunda hemfikir olduğu, birkaçının ise 50 baz puanlık daha büyük bir artıştan yana belirtildi.
St. Louis Fed Başkanı James Bullard ABD ekonomisinin piyasaların öngördüğünden daha dayanıklı olduğunu belirterek faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini söyledi. Bullard faizlerin yüzde 5,375'e ulaşabileceği tahminini yaptı. Bullard "Hala biraz daha gitmemiz gereken yol var. Gideceğimiz yere ulaştıktan sonra verilerin nasıl evrildiğine bakacağız." şeklinde yorum yaptı. Bu sene oy hakkı bulunmayan Bullard Fed nihai faiz oranına ulaştığında yavaşlaması gerektiğini kaydetti.
Japon piyasaları, İmparator'un doğum günü nedeniyle Perşembe günü kapalı olacak. Fed sonrası Asya-Pasifik piyasaları perşembe günü, yatırımcıların Fed tarafından yayınlanan ve üyelerin faiz artırımlarıyla enflasyonla mücadelede hâlâ kararlı olduklarını gösteren tutanakları sindirmesiyle karıştı.
ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi, 17 Şubat ile sona eren haftada yüzde 13,3 düşüşle 199,8 puana geriledi.
Almanya IFO iş iklimi endeksi Şubat ayında 90,1'den 91,1'e yükseldi. Beklenti 91,2 seviyesindeydi. Ifo Başkanı Clemens Fuest yaptığı değerlendirmede, "Alman ekonomisi zayıf döneminden çıkış yolunda yavaş yavaş ilerliyor" dedi. Ifo ekonomisti Klaus Wohlrabe ise yaptığı değerlendirmede, "Alman ekonomisi bir resesyondan sıyrılamayacak, ancak ılımlı bir resesyon olacak" dedi.
Ukrayna'daki savaş nedeniyle enerji ve gıda fiyatlarındaki baskılar yüksek kalmaya devam ederken, Almanya'nın enflasyon oranı yılın başında herhangi bir gevşeme belirtisi göstermedi. Federal istatistik ofisinden Çarşamba günü açıklanan verilere göre, diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırmak için uyumlaştırılmış Almanya tüketici fiyatları Ocak ayında yıllık bazda %9,2 arttı.
Morgan Stanley, 2023 yılı için küresel petrol talebi tahminini yukarı yönlü revize etti. 2023 için küresel petrol talebi büyüme tahminini, Çin'in yeniden açılmasında büyüyen ivme, havacılık sektöründeki toparlanmanın etkisiyle yüzde 36 yükselterek 1,4 milyon varil günden 1,9 milyon varil/güne çıkardı. Ancak Rusya'nın petrol arzının beklentilerden güçlü olmasının bu talep artışını dengelediğini belirten Morgan Stanley, 2023 için Brent petrolü fiyat tahminini 100-110 dolar/varilden 90-100 dolar/varile düşürdü.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan veriye göre, 2023 yılı Şubat ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 75,7 seviyesinde gerçekleşti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!