Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX230222.png

Günlük Forex Bülteni

Yaptırımlar Sonrasında; Rusya Parlamentosu, Putin’e; Yurtdışına Asker Gönderme Yetkisi Verdi!

Küresel çapta, dünkü işlem gününe; önceki akşam Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Luhansk ve Donetsk’teki ayrılıkçı yönetimleri tanıdıklarına yönelik söylemlerinin negatif fiyatlamaları ile başlandı. İlerleyen saatlerde, ABD ve AB gibi majör ekonomilerin tepkilerinin sadece yaptırımlardan ibaret olacağının anlaşılmasıyla; olası bir savaş endişeleri dağıldı. Yine, Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamalarda; Ukrayna’nın Doğusunda, Rus üslerinin kurulmasının şu anda tartışılmadığı ve Rusya’nın, ABD dahil tüm taraflarla görüşmeye açık olduğunun belirtilmesi ile de risk iştahında hızla toparlanmalar ortaya çıktı.  Akşam saatlerinde, Rusya Parlamentosu’nun; Putin’e, Rus askerlerini yurtdışındaki operasyonlara gönderme yetkisi veren kararı kabul etmesi ve “Minsk Barış Anlaşması artık yok!” şeklinde Putin’den gelen açıklama ise; risk iştahında yeniden bir azalmaya neden oluştu.

Gün içerisinde Putin’den gelen: “Rusya, Dünya piyasalarına doğal gaz arzının kesintisiz devam ettirilmesi niyetinde” şeklindeki açıklama sonrasında, Doğal Gaz fiyatları satış yerken, Almanya Başkanı Scholz’un: Rusya’nın, Ukrayna topraklarını işgal etmesi nedeniyle Kuzey Akım-2 boru hattı projesinin askıya alındığını açıklaması ile yeniden yukarı yönlü hareketler oluştu. Son noktayı ise Biden koydu: Herhangi bir enerji krizi oluşması durumunda, ABD’nin bunu bertaraf etmek için elinden geleni yapacağına dair söylem, sadece Doğal gaz’a değil, petrol fiyatlarına da satış getirdi.

Almanya’nın Kuzey Akım-2 yaptırımı sonrasında, İngiltere tarafı da; 5 Rus bankasının ve Rusya’nın en zengin bazı insanlarının varlıklarını dondurdu. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Von der Leyen ise: Rusya'ya yönelik yaptırımların ilk paketinin AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında resmi olarak ortaya konacağını belirtti. ABD Başkanı Biden da: Bazı Rus elitlere ve finans kuruluşlarına yönelik yaptırımlar açıkladı.

Dünkü ekonomik takvimde, yurtiçinde takip edilen; Kapasite Kullanım Oranı yüzde 76.6 ile son 7 ayın en kötü gerçekleşmesini gösterirken, Reel Kesim Güven Endeksi son 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Küresel tarafta; Almanya’nın IFO Endeksleri öngörülerden iyi gelirken, İngiltere’nin Sanayi Sipariş Trendi tahminlerin altında kaldı. Başkanlar Günü tatilinin bitmesi ile yeniden verilerin açıklanmaya başlandığı  ABD’de ise; Markit Öncü PMI dataları beklentilerin ve geçen ayki verilerin üzerinde gelirken, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve Conference Board Tüketici Güveni verileri de tahmin edilen rakamların üzerinde geldi. Ancak, ekonomik veriler; yine jeopolitik meselelerin gölgesinde kaldı.

Piyasalar, Batı ve Rusya Arasındaki Satranç Hamlelerini Takip Ediyor!

Yeni günde de, Rusya-Ukrayna gerilimi; Batı ve Rusya’nın satranç hamlelerine dönüşen eylemleri ile gündemin en üst sırasında yer almaya devam edecek ve küresel çapta fiyatlamalar üzerinde yine etkili olabilir.

Ekonomik takvimde ise, İngiltere’de; Enflasyon Raporu, Euro Bölgesi’nde; Ocak ayının Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) rakamları ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!