Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

sp500-231222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan revize edilmiş verilere göre, ABD ekonomik faaliyeti (GSYIH) üçüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde daha önce tahmin edilenden daha yüksek bir oranda açıklandı. Rapor, üçüncü çeyrekte reel gayri safi yurtiçi hasıladaki artışın, daha önce bildirilen yüzde 2,9'dan yüzde 3,2'ye revize edildiğini gösterdi. Ekonomistler, GSYİH büyüme hızının revize edilmemesini bekliyorlardı. Raporda, "Tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki yukarı yönlü revizyonlar, özel envanter yatırımı ve ihracatındaki aşağı yönlü revizyonlarla kısmen dengelendi" denildi. ABD’de GSYİH'nın ilk çeyrekte yüzde 1,6 ve ikinci çeyrekte yüzde 0,6 düşmesinin ardından üçüncü çeyrekte daha önce tahmin edilenden daha güçlü ekonomik büyüme yaşanmış olması altın, gümüş ve ABD borsalarında satış baskısı yarattı. Ons altın 1819 dolardan 1784 dolara gerilerken, Gümüş 23.40 dolara kadar düştü. Dow %1,05 düştü, S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %1.45 ve %2.18 değer kaybetti. Bugün, Fed’in dikkat ettiği enflasyon ölçüsü olan Kasım ayı kişisel tüketim harcamaları raporu, yeni konut satışları ve Aralık ayı tüketici güven endeksi de açıklanacak.
ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'deki ilk işsizlik başvurularının 16 Aralık ile biten haftada bir önceki haftanın revize edilen rakamına göre 2.000 artarak 216.000'e ulaştığını açıkladı. 4 haftalık hareketli ortalama 221.750 oldu. 10 Aralık tarihinde sona eren haftada sigortalı işsizlik oranı, bir önceki haftaya göre değişmeyerek %1,2 oldu ve bir önceki haftaya göre 6.000 kişi azalış kaydetti.
İngiltere ekonomisi tahmin edilenden daha fazla küçüldü. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), iş yatırımlarının ilk hesaplamadan daha kötü performans göstermesi nedeniyle ekonominin önceki tahmin olan %0,2'ye kıyasla %0,3 küçüldüğünü belirtti. 2022'nin ilk yarısına ilişkin büyüme rakamları da aşağı yönlü revize edildi. Artan fiyatların büyümeyi vurması nedeniyle İngiltere'nin yılın son çeyreğinde resesyona girmesi bekleniyor. ONS ekonomik istatistikler müdürü Darren Morgan, imalatın önemli ölçüde zayıfladığını söyledi. Artan fiyatları hesaba katarken hane halkı gelirlerinin düşmeye devam ettiğini ve hanehalkı harcamalarının 2021 baharındaki nihai Covid-19 kilitlenmesinden bu yana ilk kez düştüğünü de belirtti. ONS, Temmuz-Eylül dönemi için yaptığı revizyonun yanı sıra, ekonominin yılın ilk yarısında ilk tahmin edilenden daha az büyüdüğünü, ilk çeyrekte %0,6 ve ikinci çeyrekte %0,1 büyüdüğünü söyledi. ONS daha önce bu çeyreklerde büyümenin sırasıyla %0,7 ve %0,2 olduğunu açıklamıştı.
İngiltere Başbakanı Jeremy Hunt Perşembe günü yaptığı açıklamada, dünyadaki ekonomik büyümenin Ukrayna’nın işgaline bağladı olarak yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle yavaşladığını söyledi. Hunt, enflasyonla mücadelenin en büyük önceliği olduğunu belirterek, hükümetin savunmasız hane halklarına yardımcı olmak için enerji faturası tavanları ve ekstra ödemeler gibi mali önlemler aldığını da sözlerine ekledi. Hunt, "İngiliz ekonomisini yeniden rayına oturtmak için, altyapıya ve yeni endüstrilere yapılan rekor yatırımlarla uzun vadeli büyümenin temellerini atarken, gelecek yıl enflasyonu yarı yarıya düşürmeye yardımcı olacak bir planımız var." dedi.
Japonya'nın yıllık enflasyonunun Kasım ayında %3,8 oldu. Rakam, geçen ayki %3,7'lik okumadan biraz yükseldi ve 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kasım ayında gıda fiyatları yıllık bazda %6,9 artarken, rakam bir önceki aya göre %0,6 arttı.
Japonya Merkez Bankası, Cuma günü Ekim ayı başlarında gerçekleştirdiği son para politikası toplantısına ilişkin tutanaklarında, fiyat hedefine istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşılabilmesi için gevşek politikanın korunması gerektiğini ortaya koydu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazartesi-Salı günü Rus petrol fiyatlarına üst sınır getirilmesine karşı misilleme amaçlı önleyici tedbirlere ilişkin bir kararname imzalamayı planlıyor.
Çin Merkez Bankası yıl sonu likidite sorunlarını önlemek için açık piyasa operasyonları ile piyasaya net 164 milyar Yuanla 2 ayın en büyük likiditesini sağladı.
TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!