Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX231221.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Verileri Beklentilerden İyi Geldi, Omicron Konusundaki Yeni Sevindirici Haber de Risk İştahına Olumlu Yansıdı!

*Yurt içi tarafta, dünkü işlem gününde de; TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. Bu kapsamda, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü için TCMB tarafından kurlar dün ilk kez açıklandı. TCMB, USDTRY kurunu dün için; alışta 12,3480, satışta 12,3702 olarak açıkladı.  EURTRY için ise; alış kuru 13,9125, satış kuru 13,9376 oldu.

*Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Grup Toplantısında yaptığı açıklamada: “Döviz kurunu serbest piyasa ekonomisi içerisinde öngörülebilir ve sürdürülebilir bir seviyeye getirmek için dün açıkladığımız program amacına ulaşmıştır. Biz serbest piyasa kurallarına aykırı herhangi bir iş ve işlem yapmıyoruz. Tam tersine spekülatörlerin ülkemiz üzerinden ellerini çekerek, serbest piyasa kurallarının işlemesini temin etme gayreti içerisindeyiz” dedi.

*Küresel ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerde; Birleşik Krallık’ın 3.Çeyrek GSYİH Değişimi, önceki hesaplamasındaki yüzde 1.3’lük büyüme  oranından yüzde 1.1 büyüme oranına revize edildi. Ülkenin senelik büyüme rakamı ise yüzde 6.6’lık beklentinin üzerinde yüzde 6.8 olarak gerçekleşti. ABD’nin 3.Çeyrek GSYİH Değişimi de dün açıklanırken, veri; yüzde 2.0’lık ilk hesaplama ve yüzde  2.1’lik ikinci hesaplama rakamlarının üzerinde yüzde 2.3 seviyesinde geldi. Yine, ABD’de açıklanan verilerden; Conference Board Tüketici Güveni’nde son 5 ayın zirvesinde bir rakam açıklandı. Ülkenin Mevcut Konut Satışları verisi ise, beklentinin altında kalmasına karşın; açıklanan rakam son 10 ayın en yüksek seviyesine işaret etti.

*Petrol yatırımcıları açısından önemli olan verilerde; EIA haftalık ham petrol stokları son 14 haftanın en yüksek daralmasını gösterirken, yine aynı kurum tarafından açıklanan ABD üretim rakamı da 100 Bin varillik azalma gösterdi.

*Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzman, dün yaptığı açıklamada: 2023-2024 döneminde enflasyonun yüzde 2 civarına gelmesi durumunda tahvil alımlarına ihtiyaç olmayabileceğini ve bunun da; takip eden bir veya iki çeyrekte yapılabilecek bir faiz artırımına güçlü sinyal verebileceğine ilişkin öngörüsünü paylaştı.

*Küresel çapta Omicron varyantı konusundaki gelişmeler de yine takibimizdeydi. İngiltere’den gelen haber akışında; Omicron varyantı nedeniyle hastaneye yatış oranının, Delta varyantından yüzde 45’e varan oranlarda daha düşük olduğuna dair yayımlanan bir araştırma raoru yüreklere kısmen su serpti ve risk iştahına olumlu yansıdı.

Noel Tatili Öncesinde Bugün Gelecek Son ABD Verileri de Kritik Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminde, Noel tatili öncesinde ABD’de açıklanacak olan; Dayanıklı Mal Siparişleri, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Yeni Konut Satışları verileri oynaklıklara neden olabilecek düzeyde kritik olacak.

Ayrıca, küresel tarafta; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının ileriye dönük politikalarına dair gelebilecek öngörüler, iç tarafta; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları yine takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!