Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-231122.png

Günlük Forex Bülteni

Dow Jones Sanayi Endeksi Salı günü yaklaşık %1,2 yükseldi. S&P 500 %1,36 yükselerek Eylül ayından bu yana ilk kez 4.000 seviyesinin üzerine çıktı. Nasdaq Composite %1.36 yükseldi. Piyasalar bu akşam açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarından faiz artışına ilişkin değerlendirmeleri bekliyor. 
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Salı günü yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda, küresel büyümenin 2022'de %3,1'e yavaşlayacağını ve 2023'te daha da düşerek %2,2'ye gerileyeceğini öngördü. OECD raporunun giriş bölümünde “ Küresel ekonomi artan zorluklarla karşı karşıya. Büyüme ivme kaybetti, yüksek enflasyon kalıcılığını kanıtlıyor, güven zayıfladı ve belirsizlik yüksek. Yükselen belirsizlik, yavaşlayan büyüme, güçlü enflasyonist baskı ve Ukrayna'daki savaşın enerji piyasaları üzerindeki devam eden etkisi, politika yapıcıları makroekonomik istikrarı sürdürmek ve orta vadede sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme beklentilerini iyileştirmek için zor seçeneklerle karşı karşıya bırakıyor.” ifadelerine yer verildi. 
OECD, küresel ekonominin gelecek yıl resesyondan kaçınması gerektiğini ancak 1970'lerden bu yana yaşanan en kötü enerji krizinin keskin bir yavaşlamayı tetikleyeceğini ve en çok Avrupa'nın etkileneceğini de belirtti.
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Aralık ayında euro bölgesindeki enflasyon oranını orta vadede yüzde 2'ye getirmek için bir faiz artırımı daha yapacağını belirtti. Nagel’a göre, para politikasının normalleşmesi daha fazla faiz artışına ek olarak aynı zamanda ECB'nin tahvil büyüyen bilançosunun küçültülmesini de içeriyor. Nagel, yaptığı konuşmada, "Enflasyon tablosunun 2023 için güçlü olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Muhtemelen 2024'te bile, aslında hala istediğimiz yerde olmayacağız." dedi. 
Avrupa Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre, Euro bölgesinin cari işlemler açığı Eylül ayında daraldı ve ticaret açığı yarı yarıya azaldı. Euro bölgesinin cari açığı Eylül 2022'de bir önceki aya göre 19 milyar Euro azalarak 8 milyar Euro olarak gerçekleşti. Eylül 2022'ye kadar olan 12 aylık dönemde cari hesap, Eylül 2021'e kadar olan 12 aylık dönemdeki 336 milyar Euro'luk (euro bölgesi GSYİH'nın %2,8'i) fazlaya kıyasla 50 milyar Euro açık (Euro bölgesi GSYİH'sının %0,4'ü) kaydetti.
Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ), enflasyon ve istihdam hedeflerine ulaşmak için daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç olduğunu belirterek gösterge faiz oranını 75 baz puan artırdı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!