Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-230123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, Kongre'nin borç tavanı konusunda uzlaşmaya varamamasının ABD ekonomisini resesyona sürükleyebileceğini ve dünya çapında bir mali krizi tetikleyebileceğini vurguladı.

ABD Merkez Bankası Başkalarında Christopher Waller Cuma günü yaptığı açıklamada, ulusal ekonomi için ileride küçük bir çalkantı beklediğini ve 1 Şubat'ta 25 baz puanlık faiz artırımını desteklediğini ve enflasyon hedeflenen %2'ye dönene kadar gidilmesi gereken önemli bir yol olduğunu belirtti.

ABD Ulusal Emlakçılar Birliği Cuma günü yayınladığı raporda, ABD'de mevcut ev satışlarının Aralık 2022'de aylık %1,5 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,02 milyona gerilediğini açıkladı. Yıllık bazda, tamamlanan işlemlerin sayısı %34 azalırken tüm konut türleri için medyan mevcut ev fiyatı Aralık ayında yıllık %2,3 artarak 366.900 dolara yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann Cuma günü yaptığı açıklamada, bu yılın ilk yarısında birkaç 50 baz puanlık artırımın yapılabileceğini söyleyerek merkez bankasının para politikasının daha şahin bir bölgeye itilebileceğinin altını çizdi. Holzmann, enflasyonu hedefe indirmenin iki ila üç yıl, hatta daha uzun sürebileceği konusunda uyardı.

Avrupa Merkez Bankası Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Frank Elderson Cuma günü yaptığı açıklamada, ECB'nin en geç 2024 yılı sonuna kadar iklimle ilgili ve çevresel riskleri tam olarak yönetmeye başlamasını beklediğini söyledi.

Baker Hughes'un Cuma günü yayınladığı haftalık sondaj kulesi sayısına göre, ABD'deki petrol kulesi sayısı 20 Ocak'ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre 10 artarak 613'e yükseldi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida Pazar günü yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) bir sonraki başkanını seçerken Nisan ayındaki ekonomik durumu dikkate alacağını söyledi. Ancak atamanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun her iki meclisinin de onayı gerekiyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!