Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX220921.png

Günlük Forex Bülteni

Çin Piyasaları Açıldı, Küresel Çapta Diklkatler Daha Çok; FED/FOMC Kararlarında Olacak!

Çin piyasalarının resmi tatilde olmaya devam ettiği dünkü işlem gününe; Hong Kong tarafında yine negatif başlangıç yapıldı. Ancak, uluslararası yatırım bankalarından JP Morgan’ın: “Borsalardaki düşüşleri bir alım fırsatı olarak görüyoruz” açıklaması sonrasında ABD vadelileri önderliğinde toparlanma girişimleri ortaya çıktı.

Ayrıca, ABD Başkanı Biden’ın, borç tavanını 2022 Kasım seçimlerine kadar askıya almaya sıcak baktığına yönelik haber akışları da; risk alma iştahına bir miktar pozitif yansıdı. Emtialar ve bir çok para birimi sabah saatlerinde değer kazanırken, buna paralel olarak; önceki günkü negatif tabloda değer kazanan güvenli liman varlıkları ise, yatırımcıların güvenli limanlara ihtiyaç duymamaları ile değer kaybetti. İlerleyen saatlerde, ABD’de açıklanan önemli verilerde; İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları beklentilerin üzerinde artışa işaret etti.

Öte yandan, son zamanlarda Çin kaynaklı bazı risklerin piyasalar üzerinde baskı oluşturması, ABD ve İngiltere’yi harekete geçirdi ve iki ülke; Çin ve piyasa ekonomisi olarak tanımlanamayacak ülkelerin piyasa bozucu eylemlerine karşı işbirliği kararı aldı.

Evergrande meselesi ile alakalı olarak, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard And Poor’s(S&P): Çin hükumetinin Evergrande’ye doğrudan destek olmayacağını iddia ederken, Citigroup: Evergrande’nin yeni bir Lehman Brothers olmaması için Çin hükumetinin devreye girebileceğini, ancak bazı kreditör bankaların kurban olabileceğini öngördü. İlerleyen saatlerde gelen haber akışında ise; Şirketin, Pazartesi günü en az iki bankaya borç ödemesini yapamadığının belirtilmesi ile piyasalarda sabah saatlerinde oluşan fiyatlamalar terse döndü ve yine riskten kaçış fiyatlamaları ortaya çıktı.

Yeni günde Çin piyasalarının tatilden dönüşü ile Asya piyasalarında dikkatlerimiz oraya çevrildi. Gün negatif başlayan Çin piyasaları, Evergrande’den gelen 23 Eylül(yarın)’de ödenmesi gereken Yuan(CNY) cinsi tahvil borçları konusunda yatırımcılar ile anlaşmaya varıldığına dair haber akışları piyasaları rahatlattı. Ayrıca, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın gösterge faiz oranlarını değiştirmemesine karşın; finansal sisteme 120 Milyar CNY(yaklaşık 18,5 Milyar USD) likidite enjekte etmesi de piyasalara olumlu yansıdı. Günün devamında yine Çin tarafından başta Evergrande konuısu olmak üzere gelecek haber akışları önemli olacak.

Akşam saatlerinde ise küresel ekonmomik takvimde tüm dikatler; TSİ 21:00’da açıklanacak olan FED’in FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) Kararları ile TSİ 21:30’da başlayacak olan FED Başkanı Powell’ın basın toplantısında olacak. FED/FOMC kararları çerçevesinde; özellikle aylardır merakla beklenen tapering(varlık alımlarının miktarının azaltılması)’in başlangıç tarihi ve ileriye dönük faiz projeksiyonları hayli kritik olacak. Akabinde, FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalardaki nüanslarla birlikte; küresel piyasalarda oldukça yüksek oynaklıklar ortaya çıkabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!