Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-220722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel

 • Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyonla mücadele etmek için 2011'den bu yana ilk kez faiz artışı kararı aldı. ECB Yönetim Konseyi, üç kilit ECB faiz oranını 50 baz puan artırmaya karar verdi ve İletim Koruma Aracını (TPI) onayladı. TPI, Yönetim Konseyi'nin araç setine bir ek olacak ve para politikasının avro bölgesi genelinde aktarımına ciddi bir tehdit oluşturan yersiz, düzensiz piyasa dinamiklerine karşı koymak için etkinleştirilebilir.
 • ECB, parçalanmaya karşı koymayı amaçlayan “Yeni Tahvil Alım Programı” başlatacak. Yeni Program Devlet Tahvili spreadlerinde haksız hareketleri önlemeye çalışacak.
 • ECB: Konsey faizlerin önümüzdeki toplantılarda daha da normalleştirilmesinin uygun olacağına karar verdi. Önden yüklemeli faiz artırımı ile negatif bölgeden çıkılması, Konsey'e faiz kararlarında toplantıdan-toplantıya verileri değerlendirme yaklaşımına geçiş yapma imkanı verecek.
 • ECB Başkanı Lagarde basın konuşmasında enflasyon ve yeni mekanizmaya yönelik değerlendirmeleri öne çıktı. Lagarde Eylül ayı için de önceki sözlü yönlendirmenin artık geçerli olmadığını ECB'nin ay ay karar vereceğini belirtti. 
 • Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı duyuruldu.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel kredi ortamına ilişkin görünümün son aylarda bozulmaya devam ettiğini bildirdi.
 • İtalya'da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi'nin istifasıyla sonuçlanan hükümet krizinin ardından parlamentoyu feshederek 70 gün içinde erken genel seçimlerin yapılacağını bildirdi.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile dünya petrol piyasasındaki durumu görüştü. Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin ve Selman gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde ulaşılan dostluk düzeyi hakkında olumlu değerlendirmelerde bulundu.
 • Bloomberg kaynaklarına göre Rusya işgal ettiği Ukrayna topraklarında referandum yaparak bölgeleri ilhak etmeyi planlıyor.
 • Libya Ulusal Petrol Kurumu, 3 aylık bir aranın ardından bazı petrol sahaları ve limanlarında ham petrol ihracatının yeniden başladığını duyurdu.
 • ABD'de işsizlik maaşı başvuruları artan sayıda şirketin çalışanlarının bir kısmını işten çıkartacağını duyurmasıyla üst üste üçüncü haftada da yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Japonya'da gıda dışı çekirdek enflasyon göstergesi Haziran ayında yükseliş kaydetti. Manşet enflasyon verisinde ise sınırlı da olsa gerileme izlendi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!