Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD220422.png

Günlük Forex Bülteni

Fed, ECB ve BoE’ye Göre Oldukça Cesur Olmaya Devam Ediyor!

Dün, küresel tarafta yine; jeopolitik meseleler ve pandemiye dair haber akışlarının yanı sıra, majör merkez bankalarının para politikalarına dair mesajlar takip edildi.

Önceki gün; Rusya tarafının, Ukrayna’ya bir barış anlaşması taslağı göndermesinin yankıları devam ederken, dün de Kremlin Sözcüsü Peskov’dan gelen: Ukrayna ile müzakerelerin devam ettiğine yönelik söylem , sabah saatlerinde piyasalara pozitif yansıdı. Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun, Putin’e: Mariupol’un kontrolünü ele geçirdiklerini söylediğine yönelik haber akışları dikkat çekerken, Ukrayna adına açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı’nın: Ukrayna topraklarından Rusya’nın kontrolüne geçen bir yer olmadığını söylemesine karşın, ilerleyen saatlerde Zelensky’nin: Mariıpol’un bir kısmının Rusların elinde olduğuna yönelik açıklaması tedirginliğe neden oldu. Ayrıca, ABD ve AB cephesinin yeni yaptırım kararları ve Ukrayna’ya silah yardımı yapacaklarına yönelik gelen açıklamalar da risk iştahını zayıflatmaya başladı.

Önceki gün, piyasa kapanışı sonrasında oldukça pozitif finansallar açıklayan Tesla(TSLA)’nın; haliyle seans öncesi işlemlerde pozitif görünüm içerisine girdiği görülürken, seans açılışı sonrasında; şirketin sahibi olan Elon Musk’ın, Twitter’ı satın almak için bazı satın alma şirketleri ve ortaklıklarla görüştüğüne dair haber akışları ile hisseler baskı altına girdi. Dün ayrıca; American Airlines, United Airlines ve SnapChat gibi firmaların finansalları da takip edilirken, sonuçlar karmaşık görüntü çizdi.

Son günlerde Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla da; Fed’in, Mayıs ayındaki FOMC toplantılarından 50 Bp.’lık bir faiz artırımı kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, yine de olası bir sürpriz durumu için dikkatlerimiz; Fed Başkanı Powell’ın, IMF toplantıları kapsamında yapacağı konuşmadaydı. Powell, yaptığı açıklamalarda: Mayıs ayındaki FOMC toplantılarında 50 Bp.’lık artırımın masada olduğunu söylerken, yine bir çok üyenin bir veya daha fazla 50 Bp’lık faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüğünü de vurguladı. Powell’ın: "Yüzde 2 enflasyona dönmeye kararlıyız. Bence biraz daha hızlı hareket etmek uygun" şeklindeki söylemi ise, Mayıs toplantısı sonrasındaki toplantılarda 50 Bp. üzerinde faiz artırımları olabileceği çıkarımlarının yapılmasına neden oldu ve ABD tahvil faizlerini yeniden yukarı iterek; küresel çapta risk alma iştahına olumsuz etki etti.

Dün açıklanan Euro Bölgesi TÜFE rakamları sonrasında, ECB’nin yapacağı hamle de merak edilirken; bazı ECB üyeleri ve Başkan Lagaerde’ın açıklamaları takip edildi. Para politikası hakkında konuşan ECB Yönetim Konseyi Üyesi Wunch: Rusya-Ukrayna savaşının para politikası patikasını değiştirmek için çok büyük bir şok olduğunu söyleyerek, ECB’nin 2022’de faizi pozitif seviyeye çekebileceğine değindi. Wunch ayrıca, artış için Temmuz ayına dikkat çekti. Gün içinde açıklamalarda bulunan bir diğer ECB yetkilisi Guindos da: veriye bağlı olarak Temmuz ayında faiz artışının mümkün olduğunu söyledi. Akşam saatlerinde IMF toplantıları kapsamında konuşan Başkan Lagerde ise: “Rusya’ya yönelik yaptırımların çok ciddi etkileri olacak. Yeterli politika desteği devam ediyor. Politika gelecek verilerle belirlenecek. Enflasyonist riskler kısa vadede yukarı yönlü hareket ediyor ve enflasyona kademeli olarak müdahale etmeliyiz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı Powell’ın cesur açıklamalarına karşın, ECB Başkanı Lagarde’ın güvercin tondaki açıklamaları Euro’ya değer kaybettirdi.

İngiltere ‘de geçtiğimiz günlerde açıklanan son enflasyon verileri sonrasında; BoE’den de yeniden hızlı bir sıkılaştırma gelebileceğine dair beklentiler artış gösterirken, dün bu bağlamda dikkatler; BoE Başkanı Bailey’den gelecek açıklamalardaydı. Bailey de, Lagarde gibi; Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların Batı açısından olumsuz etkileri olacağına dem vururken, tarihi gelir sıkışıklığının büyümeye zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu. Bailey’nin “Eşi görülmemiş derecede büyük şoklar dönemindeyiz” açıklaması ile de Pound değer kaybetti.

İç Tarafta Kur Korumalı Mevduata Katılım Devam Ediyor!

Yurt içi tarafta, ekonomik takvimde takip edilen; TÜİK ve TCMB’nin ortak hazırladığı Tüketici Güven Endeksi, Nisan’da 67.3’e geriledi. BDDK’nın dün açıkladığı haftalık  verilere göre; Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesapları, 15 Nisan itibariyle 728,7 Milyar TL’den, 756,6 Milyar TL’ye yükseldi. TCMB tarafından açıklanan verilere göre,  yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı; 1 milyar 121,5 Milyon Dolar artış gösterdi. TCMB brüt döviz rezervleri de; geçen haftaya göre 1 Milyar 319 Milyon Dolar artış gösterdi.

Bugünkü Ekonomik Takvimde; Öncü PMI Dataları Takip Edilecek!

Yeni günde piyasaların odak noktasında yine; Rusya-Ukrayna gerilimine ve Pandemiye dair gelişmeler ile majör merkez bankalarının politika adımlarına yönelik açıklama ve öngörüler olacak. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan; öncü PMI dataları gibi önemli veriler ve yine tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!