Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD220322.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkanı ve Yetkililerinin Faiz Açıklamaları Dikkat Çekti! 

Küresel çapta, yeni haftanın ilk işlem gününde de; Rusya-Ukrayna müzakerelerinden çıkacak sonuç beklenirken, konuya dair açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Peskov: Ukrayna ile barış görüşmelerinin beklenenden daha yavaş ilerlediğini, Putin ve Zelensky arasında bir görüşmenin olması için de önce müzakerelerde ciddi bir ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

Rusya-Ukrayna krizinin ve petrol ambargosunun da gündeme gelmesi petrol fiyatlarına yukarı yönlü harekete sebep oluyor. Bu konuya dair konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov: Ambargonun ABD’ye etkisi olmayacağını, ancak Avrupa’nın ağır bir darbe alacağını belirtti. Dün, piyasa açılışında ayrıca: İran destekli Yemenli Husilerin, Suudi Arabistan’da aralaında petrol tesislerinin de olduğu bölgelere yaptığı saldırılar da fiyatları yukarı çekti. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ise: Avrupa’nın şu an Rusya’dan gaz almayı reddetmesinin imkansız olduğunu, ancak ambargo uygulanması durumunda petrolün varil fiyatının 300 Dolar seviyelerini bulacağını belirtti.

Majör merkez bankaları cephesinde; ECB Başkanı Lagarde, yaptığı açıklamada savaşa ve enflasyona değindi. Lagarde: enerji fiyatları, tedarik zincirlerinde dar boğazlar ve gıda fiyatlarının, kısa vadeli enflasyonu yukarı yönlü ittiğini söyledi. Ukrayna savaşının AB büyümesi üzerinde sonuçları olacağını da belirten Lagarde, ancak stagflasyona dair unsur görmediklerini ve ECB’nin para politikasının, Fed ile senkronize olmayacağını da sözlerine ekledi.

Fed adına konuşan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin:  Enflasyonun iyileşme göstermemesi ve enflasyon bekleyişlerinin anlamlı şekilde daha yukarı gitmeye başlamaları halinde 50 baz puanlık faiz artırımına daha açık olacağını söyledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic: Enflasyonu kontrol altına almak için, Fed’in elindeki tüm araçları kullanacağını, 2022 yılı için 6 faiz artışı ve 2023 yılı içinde 2 faiz artışı beklediğini söyledi. Akşam saatlerinde konuşan Fed Başkanı Jerome Powell ise: Fed’in enflasyonu düşürmek için gerekli adımları atacağını ve Fed’in gerekirse her seferinde 25 baz puandan fazla faiz artışı yapacağını söyledi.

Ekonomik takvmde takip edilen Almanya ÜFE oranları; aylık ve yıllık bazda beklentilerin altında artış göstermesine karşın, senelik artış oranı yüzde 25.90 ile yeni bir rekor kırdı..

 

Yeni Günde Dikkatler; Rusya – Ukrayna Müzakerelerinde Olacak!

Haftanın ikinci işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Yine, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da, önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!