Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-220223.png

Günlük Forex Bülteni

Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi'nin (ZEW) Almanya için ekonomik duyarlılık göstergesi bir önceki aya göre 11,2 puan artarak Şubat ayında 12 ayın en yüksek seviyesi olan 28,1 puana ulaştı. Mevcut koşullar endeksi de Avrupa'nın en büyük ekonomisinde Ocak ayına göre 13,5 puan artışla Şubat ayında eksi 45,1 puana yükselmeye devam etti. ZEW başkanı Achim Wambach yaptığı açıklamada, "Ankete katılanların büyük bir kısmı ekonomik durumun altı ay içinde iyileşmesini bekliyor. Ancak, mevcut durum hala nispeten elverişsiz olarak değerlendiriliyor." değerlendirmesinde bulundu. Euro bölgesi için ZEW ekonomik duyarlılık göstergesi de Şubat ayında aylık 13 puan artarak 29,7 puana yükseldi.
Amerika Birleşik Devletleri’nde PMI bileşik çıktı endeksi bir önceki aya göre 3,4 endeks puanı artarak Şubat ayında 50,2 oldu ve sekiz ayın en yüksek okumasını temsil etti. Şubat ayında İmalat PMI 0,9 endeks puanı artarak 47,8 ile dört ayın en güçlü rakamına ulaşırken, Hizmetler İş Faaliyeti Endeksi bir önceki aya göre 3,7 endeks puanı kazandıktan sonra sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 50,5'e ulaştı
Euro bölgesi bileşik üretim satın alma yöneticileri endeksi'nin (PMI) Şubat ayında 52,3 ile dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Hizmetler iş aktivitesi endeksi, bir önceki ayki 50,8'den yükselerek sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 53,0'a ulaştı. Euro bölgesi imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) şaşırtıcı bir şekilde Şubat ayında iki ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P Global raporuna göre, kimyasal ve plastik ve temel kaynaklar ana zayıflık alanları olmaya devam ederken, yiyecek ve içecek, ev eşyaları ve endüstriyel mal imalatı daha fazla toparlanma belirtileri gösterdi. Artan talep, iyileşen tedarik zincirleri, birikmiş sipariş iş yükünün azalması ve artan güven, PMI endekslerindeki yükselişin temelini oluşturdu.
 Birleşik Krallık bileşik üretim satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında 53'e yükselerek sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Hizmetler PMI iş aktivitesi endeksi de Ocak ayında kaydedilen 48,7'den 53,3'e çıkarak sekiz ayın en yüksek seviyesinde yer aldı. İmalat PMI, bir ay önce kaydedilen 47'den Şubat ayında 49.2'ye yükseldi. Rakam iyileşmekle birlikte yine de daralma bölgesinde kaldı. S&P Global Market Baş Ekonomisti Chris Williamson, "Şubat ayı için beklenenden çok daha iyi olan PMI verileri, karşıdan esen rüzgarlar karşısında ekonominin direncini gösteriyor. Ancak, veriler kısa vadeli durgunluk ihtimalinin önemli ölçüde düştüğünü gösterse de, yükselen enflasyon baskıları, özellikle hizmet sektöründe açıkça bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin'de beklenenden daha güçlü toparlanmanın küresel büyümeye de fayda sağlayacağını bildirdi, "sıfır Kovid-19" politikasını bırakmasının ardından, Çin ekonomisine ilişkin 2023 büyüme tahmininin yüzde 4,1'den yüzde 5'e çıkarıldığı anımsatıldı.
Japonya Merkez Bankası, 10 yıl vadeli Japon devlet tahvili için ortaya konulan getiri tavanının aşılması sonrasında acil tahvil alımı gerçekleştireceğini duyurdu. Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Naoki Tamura, Banka'nın ultra gevşek para politikasını şu an için devam ettirmesi gerektiğini söyledi.
Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street'in gece boyunca yaşadığı sert kayıpların ardından çarşamba günü düşüş yaşadı ve Yeni Zelanda merkez bankası gösterge faiz oranını artırmaya devam etti. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,44 düştü ve ülkenin üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 1,6 arttı. Topix yüzde 1.28 düştü. Güney Kore'de Kospi yüzde 1.29 ve Kosdaq yüzde 1.17 düştü.
ABD Başkanı Joe Biden, Polonya’da yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna Savaşı’na dair açıklamalarda bulunarak, “Ukrayna asla Rusya için bir zafer olmayacak, asla” ifadelerini kullanarak, “ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’yı kontrol etmeye veya yok etmeye çalışmıyor” dedi. 
G7 Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Rusya, Ukrayna’daki savaşı durdurmaya çağırılarak, "Rusya’nın sözde ilhaklarını ve sahte referandumlarını asla tanımayacağız" denildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!