Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX220222.png

Günlük Forex Bülteni

Putin, Ayrılıkçı İki Bölgeyi “Tanıdıklarını” Açıkladı; AB ve ABD Yaptırım Kararı Aldı!

Küresel çapta, dünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler gündemin en üst sırasındaydı. , ABD’nin CBS Televizyonu’nun; Putin’in, Rus komutanlara saldırı komutu verdiğine dair ABD istihbaratına dayandırdığı iddiası ile risk alma iştahı zayıf başladık. Hemen akabinde; Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in; Donbass’ta ateşkesin sağlanması için yakın gelecekte çalışma grubunun toplantısını düzenleme konusunda(öncesinde Biden’ın da katılımıyla bir üçlü zirve toplantısı yapılacağı belirtildi) anlaştığına dair gelen haberler sonrasında risk iştahı toparlandı. Fakat, Kremlin’in bu görüşmenin henüz kesin olmadığını belirtmesi ve başta Donbass olmak üzere taraflar arasında çatışmaların yeniden başladığına(ki Ukrayna’nın yalanlamasına rağmen Rostov bölgesinde sınırı geçen Ukraynalı askerlerin Rusya tarafından öldürüldüğüne dair gelen haber akışları piyasalardaki tedirginliği artırdı) dair gelen haber akışları ile “savaş” endişeleri bir kez daha hızla tırmandı ve buna paralel olarak risk alma iştahında daralma yaşandı. Rus askeri birliklerinin Donbass bölgesine girmeye başlaması sonrasında; akşam saatlerinde de Putin’in yapacağı konuşma, küresel çapta dikkatle takip edildi. Putin, Ukrayna’ya yönelik bir dizi suçlama sonrasıda; ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini tanıdıklarını açıkladı. Putin’in açıklamalarına Ukrayna başta olmak üzere, bir çok ülke ve NATO’dan tepki gelirken; ABD ve AB, Putin’in tanıdığı iki ayrılıkçı bölgeye yaptırım kararı aldı.

ABD tarafının; Başkanlar Günü nedeniyle tatil olduğu günün, ekonomik takviminde Euro Bölgesi ve İngiltere’nin öncü PMI datalatı takip edildi. Almanya ve Euro Bölgesi’nin İmalat PMI’ları beklentilerin altında kalırken; Hizmet ve Bileşik PMI’ları ise öngörülerin üzerinde geldi. İngiltere’de ise, tüm PMI verileri(İmalat, Hizmet ve Bileşik) tahminlerin üzerinde geldi. Almanya’da ileriye dönük tüketici enflasyonu(TÜFE) görünümü açısından önemli olan Üretici Fiyat Endeksi verilerinde; Ocak ayında aylık artış, yüzde 1.5’lik beklentinn hayli üzerinde; yüzde 2.2 düzeyinde oldu. Bu kapsamda, senelik ÜFE rakamı da, önceki aydaki 24.2 seviyesinden yüzde 25.0 düzeyine yükseldi.

Putin’in, Ayrılıkçı Bölgeleri Tanıma Kararının Yankıları ve Donbass’taki Askeri Gelişmeler Takip Edilecek!

Yeni günde de, Rusya-Ukrayna gerilimi; gündemin en üst sırasında yer almaya devam edecek ve  küresel çapta fiyatlamalar üzerinde yine etkili olabilir.

Ekonomik takvimde ise, yurtiçinde; Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi, küresel tarafta; Almanya’nın IFO Endeksleri, İngiltere’nin Sanayi Sipariş Trendi,  ABD’nin Markit Öncü PMI dataları, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve Conference Board Tüketici Güveni verileri önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!