Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-221222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD tüketici güveni Aralık'ta arttı. Tüketici Güven Endeksi, Kasım ayındaki 101,4'ten 108,3'e ulaştı ve tahmin edilen 101'in çok üzerinde açıklandı. Mevcut Durum Endeksi Kasım'da 138,3'ten 147,2'ye yükselirken, Beklentiler Endeksi 76,7'den 82,4'e çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başlıca borsa endeksleri, ülkedeki tüketici güvenine ilişkin son raporun Aralık ayında beklenenden önemli ölçüde daha yüksek bir tüketici güveni seviyesi göstermesinin ardından Çarşamba günü yükselişle kapattı. Dow Jones Sanayi Endeksi %1.6 artışla günü tamamladı. S&P 500 %1,49 ve Nasdaq  %1,54 artış kaydetti. Bugün ABD’de açıklanacak ilk işsizlik başvuruları ve gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) raporları takip edilecek.
Japon hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, önemli ücret artışları ve daha büyük sermaye harcamaları beklediği için 2023 mali yılı için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme projeksiyonlarını revize etmeye karar verdiğini açıkladı. 2023 mali yılında büyümeyi özel sektör talepleri yönlendirecek açıklamasında bulunuldu. Önümüzdeki yıl Nisan ayında başlayacak olan 2023 mali yılı için büyüme tahmini, önceki %1,1'lik Temmuz tahminlerinden %1,5'e revize edildi. Bununla birlikte, 2022 büyüme beklentilerini Temmuz'daki %2'lik tahminlerden %1,7'ye revize etti. Enflasyonla ilgili olarak, projeksiyon 2023 mali yılı için Temmuz tahmini olan %1,7'den değişmeden bırakıldı. Bu arada, 2022 için beklentiler, Temmuz ayında beklenen %2,6'dan %3'e yükseltildi.
Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kısa vadede daha fazla faiz artırımına gitmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Çarşamba günü açıklanan resmi rakamlara göre, İngiltere kamu borçlanması geçen ay beklenmedik bir şekilde sıçrayarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Enerji sübvansiyonlarının artan maliyeti, borç faizi ve maaş bordrosu vergilerindeki artışın tersine çevrilmesinin bir yansıması olarak kamu borçlanması 22.0 milyar pound olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 8.1 milyar pound düzeyindeydi. Yeni enerji sübvansiyonları Kasım ayında kamu borcuna yaklaşık 7 milyar sterlin ek yük getirdi. Temel kamu borcu GSYİH'nın %86,7'sine yükseldi. Maliye bakanı Jeremy Hunt, "Önümüzdeki yıl enflasyonu yarı yarıya düşürmeye yardımcı olacak net bir planımız var, ancak bunun için kamu maliyemizi sürdürülebilir bir temele oturtmak için bazı zor kararlar gerekiyor" dedi.
Mortgage Bankacıları Derneği’nin endeksine göre, ev kredisini yeniden finanse etmek için yapılan başvurular geçen hafta bir önceki haftaya göre %6 arttı. Ancak hacim, bir yıl önceki aynı haftaya göre hala %85 daha düşük. 30 yıllık sabit oranlı ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranı %6,42′den %6,34′e geriledi. Ev satın almak için ipotek başvuruları hafta bazında %0,1 azaldı ve bir yıl öncesinin aynı haftasına göre %36 daha düşük. MBA’in baş ekonomisti Mike Fratantoni "ABD’nin bir resesyona girmesi muhtemel olduğundan, talepteki bu zayıflığın 2023′te devam etmesini bekliyoruz" dedi.
Avrupa doğal gaz vadeli fiyatları, bölgedeki zayıf tüketimin piyasalar üzerindeki baskıyı kaldırmasıyla Çarşamba günü %6'nın üzerinde düştü. Avrupa Birliği, Rusya'nın gaz ihracatına olan bağımlılığı azaltma çabasında, bu yılın Ağustos ve Kasım ayları arasındaki dönemdeki tüketimin, 2017 ile 2021 arasındaki ilgili zaman dilimine kıyasla %20,1 oranında düştüğünü bildirdi.
Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü tarafından Çarşamba günü yayınlanan rapora göre, Almanya'da gelecek yılın ilk çeyreği için istihdam görünümü olumlu görünüyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!