Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX221221.png

Günlük Forex Bülteni

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yanı Sıra, TCMB’den de; TL’yi Özendirme Paketine Destek Geldi!

*Yurt içi tarafta, dünkü işlem gününde; önceki akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. Sabah saatlerinde kurlarda ve tahvil faizlerinde TL lehine fiyatlamalar ortaya çıkarken, gün içerişinde kurlarda dalgalanmalar oluştu.

*Öğleden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Opsiyonu’na ilişkin detayları açıklarken; 3, 6, 9 ve 12 aylık bireysel TL vadeli hesapların kapsam dahilinde olduğu ve minimum faiz oranı olarak TCMB Politika Faizi’nin kullanılacağı belirtildi.

*TCMB’den de TL’yi Özendirme Paketi konusunda iki açıklama takip ettik. İlk olarak: ihracatçı ve ithalatçı firmalara, banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Viop TL  uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirileceği belirtildi.  Diğer açıklamada ise: Döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının, hesap sahibinin talebi üzerine Türk Lirası vadeli mevduat hesaplarna dönüşmesi halinde; mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacağı bildirildi.

*Akşam saatlerinde açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise: Paket konusunda Hazine’nin üzerine bir yük binmeyeceğini, her türlü alternatif senaryoları hazırladıklarını belirtti. Paketin amacının Dolarizasyonu azaltmak olduğuna vurgu yapan Nebati: kurdaki köpüğün gittiğini, gerçek fiyatlamanın oluştuğu bir noktaya doğru gelindiğini ve iyi bir yerde kurun denge bulacağını da sözlerine ekledi.

*Diğer yandan, dünkü yurt içi ekonomik takvimde TÜİK tarafından açıklanan verilerde; Tüketici Güveni 68.9 ile tarihi düşük seviyesine gerilerken, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi; aylık yüzde 4.17, yıllık 29.58 ile endeks zirvesine çıktı.

*Küresel çapta ise; Omicron varyantı konusunda son günkerde yaşanan endişeler, aşı üreticilerinden gelen açıklamalar(ek dozun yüksek antikor saağladığı) ile bir miktar dağıldı. Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın, Demokrat muhalif Senatör Joe Manchin ile 1,75 Trilyon Dolar büyüklükteki yeni ekonomik paket konusunda yaptığı görüşme sonrasında oluşan iyimserlik de dün risk iştahına olumlu yansıdı.

*Öte yandan, ABD’nin Sermaye Piyasaları Regülatörü SEC’in; ABD’deki Çinli şirketlerin, federal menkul kıymet yasaları ile uyum için daha açık olmalarını talep etmesi ise; ileriye dönük olarak ABD-Çin ilişkileri açısından önem arz eden bir gelişme oldu.

İç Tarafta, Bugün de; TL’yi Özendirme Paketinin Yankıları Takibimizde Olacak!

Yeni günün ekonomik takvimine; API(Amerikan Petrol Enstitüsü) haftalık ham petrol stokları ve Japonya Merkez Bankası’nın 17 Aralık’taki Para Politikası toplantısının tutanakları ile başladık. Günün devamında; İngiltere ve ABD’nin 3.Çeyrek nihai büyüme oranları ile yine ABD’den; CB Tüketici Güveni, Mevcut Konut Satışları, EIA haftalık ham petrol stokları ve Baker Hughes sondaj kuyusu sayıları takip edilecek. Ayrıca, küresel tarafta; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının ileriye dönük politikalarına dair gelebilecek öngörüler, iç tarafta; önceki akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “TL’yi Özendirme Paketi”nin etkileri takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!