Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-221122.png

Günlük Forex Bülteni

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son verilerin cesaret verici olduğunu ancak ilerlemenin yalnızca bir başlangıç olduğunu belirtti. Mester, “Enflasyon cephesinde bazı iyi haberler aldık, ancak mümkün olan en kısa sürede fiyat istikrarına geri döndüğümüzden emin olmak için daha fazla iyi haber görmemiz gerekiyor.” dedi. Mester, Fed’in son zamanlarda uygulamaya koyduğundan daha küçük faiz oranı artışlarını desteklediğini belirtti.
 San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Pazartesi günü faiz oranlarının %4,75 ile %5,25 aralığında zirve yapabileceği tahmininde bulundu ve merkez bankasının gelen verileri izlemeye devam edeceğini kaydetti. Daly, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüketici fiyatlarındaki mevcut artışın "kabul edilemez derecede yüksek" olduğunu ve Federal Rezerv'in bunu %2 hedef aralığına indirmek için daha yapacak çok işi olduğunu yineledi. Orange County İş Konseyi'nde yaptığı konuşmada, işgücü piyasasının sağlam kaldığını ve ABD'de konut sıkıntısı görmeye devam edildiğini açıkladı.
 Fitch Ratings Pazartesi günü ABD'deki işgücü talebinin, Fed'in ekonomik aktivite üzerinde baskı yaratacak sıkılaştırma politikası nedeniyle gelecek yıl önemli ölçüde azalacağı konusunda uyardı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, Aralık ayında gerçekleşecek faiz artışının son olmasını beklemediğini belirtti. Lane, ECB'nin faiz oranlarını daha da artırmasını beklediğini ancak mevcut durum değerlendirmesinin 75 baz puan gibi çok büyük bir artışı düşünmek için iyi bir zemin olmadığını belirtti. Durgunluk olasılığından bahseden Lane, durgunluk yaşanması durumda ılımlı ve kısa ömürlü olacağına inandığını, ancak daha büyük ve daha uzun süreli olması ihtimalini de göz ardı etmediğini söyledi.
 Almanya'da üretici fiyatları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %34,5 arttı. Aylık bazda ise üretici fiyat endeksi Ekim'de %4,2 düştü. Üretici enflasyon oranı geçtiğimiz ay %45,8 olarak açıklanmıştı. Enerji hariç üretici fiyat endeksi geçen yılın aynı ayına göre %13,7, eylül ayına göre ise %0,4 arttı. Ara malı fiyatları yıllık bazda %15,9, dayanıksız tüketim malları fiyatları %19, dayanıklı tüketim malları fiyatları %11,3 ve sermaye malları fiyatları yıllık bazda %7,8 arttı.
 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından Pazartesi günü yayınlanan geçici tahminlere göre, OECD bölgesindeki gayri safi yurtiçi hasıla Temmuz-Eylül döneminde çeyrek bazda %0,4 arttı. OECD verilerine göre, rakam ikinci çeyrekte kaydedilen %0,5'lik büyüme sonrasında yavaşlama olduğunu gösteriyor.
 Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki hükümetin 28.9 trilyon yenlik (yaklaşık 206 milyar dolar) değerindeki bütçe planını sunmasının ardından yaptığı konuşmada, ekonominin, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı nedeniyle yükselen emtia fiyatları ve ithalat fiyatlarını şişiren yenin keskin düşüşü nedeniyle hızlanan enflasyondan kaynaklanan ters rüzgârlarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Suzuki, "Japon ekonomisini çevreleyen ortam daha da sertleşiyor. Japon halkının geçim kaynaklarını ve iş faaliyetlerini destekleyerek bu zor zamanın üstesinden gelmemiz ve ekonomiyi sürdürülebilir ve çok daha yüksek büyümeye giden bir yola sokmamız gerekiyor." dedi. Pakette yer alan adımlar arasında, hane halkı için elektrik faturalarının düşürülmesi ve perakende benzin ve gazyağı fiyatlarını düşürmek için akaryakıt toptancılarına yönelik mevcut sübvansiyonların sürdürülmesi yer alıyor.
 İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB ile bloğun kurallarına uyum sağlamak için yeni bir anlaşmaya varmayacağını söyledi. Birmingham'da düzenlenen İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) konferansında konuşan Sunak, böyle bir anlaşmanın kendi liderliğinde olmayacağını söyledi. Rishi Sunak, Brexit'e oy verdiğini ve "ülke için şimdiden muazzam faydalar ve fırsatlar sağladığını" söyledi. İnsanların göçün kontrolünü istemesi nedeniyle Birleşik Krallık'ın serbest dolaşımı sonlandırdığını ve kendisinin de yasadışı göçle mücadele etmeye kararlı olduğunu söyleyen Sunak, "Göç söz konusu olduğunda İngiltere'nin şu anda bir numaralı önceliği, Manş Denizi üzerinden küçük teknelerle yasa dışı yollardan buraya gelen insanları durdurmaktır" dedi.
 İtalya hükümeti, ekonomiyi canlandırmak için 35 milyar Euroluk 2023 bütçesini onayladı. Teklif parlamentonun onayına sunulacak. 35 milyar Euro değerindeki mevzuat, bordrolu çalışanlar ve serbest meslek sahipleri için vergi indirimlerinin yanı sıra haneler ve işletmeler için artan enerji fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan hükümler içeriyor. Yeni bütçenin, Hazine'nin mevcut çeyrekte ve gelecek yılın ilk çeyreğinde küçüleceğini tahmin ettiği Euro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisindeki toparlanmayı hızlandırması bekleniyor.
 Petrol vadeli işlemleri, Wall Street Journal’ın OPEC+’ın arzı günde 500.000 varil artırmayı düşündüğünü bildirmesinin ardından Pazartesi günü kısa bir süre için düştü. Suudi Arabistan daha sonra bu rapora itiraz etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!