Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DAX40-210922.png

Günlük Forex Bülteni

ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, Çin’in Amerikan güvenliğine ve ticari çıkarlarına zarar verebilecek küresel nakliyeler hakkında bilgi topladığına yönelik bir rapor yayınladı. Raporda, Logink'in yaygın kullanımının Çin hükümetinin gücünü ve etkisini genişletebileceği ve ABD için ticari ve stratejik riskler oluşturabileceğinden bahsediliyor. Şu anda 20'den fazla küresel limanla kullanılan Logink (Ulusal Taşımacılık ve Lojistik Kamu Bilgilendirme Platformu) kullanıcılara lojistik veri yönetimi, gönderi takibi gibi bilgilere erişim imkanı sağlıyor.
 İngiltere başbakanı Liz Truss Salı günü yaptığı açıklamada, “Tüm vergi oranlarına bakmak zorundayız. Yatırımı çekebilmemiz için kurumlar vergisinin diğer ülkelerle rekabet etmesi gerekiyor.” dedi. Başbakan, ekonomiyi canlandırmak için bankacıların ikramiyelerinin üst sınırını kaldırmak gibi zor kararlar almaya hazır olduğunu da söyledi.
 Aramco'nun başkanı Amin Nasser Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa'nın enerji şirketlerini vergilendirme planının küresel enerji krizi için uzun vadeli veya yararlı bir çözüm olmadığını söyledi. Nasser, "Enerji faturalarının dondurulması veya sınırlandırılması kısa vadede tüketicilere yardımcı olabilir, ancak gerçek nedenlere değinmiyor ve uzun vadeli bir çözüm değil." dedi.
 Almanya 5 yıllık tahvil getirisi Temmuz 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının önümüzdeki birkaç toplantıda faiz oranlarını daha da artırmayı düşündüğünü belirterek, Euro bölgesi ekonomik krizle mücadele ederken faiz artırımlarının nerede biteceğini enflasyon görünümünün belirleyeceğini kaydetti.
 Almanya üretici fiyatları Ağustos ayında rekor artış kaydetti. Almanya üretici fiyatları endeksi Ağustos 2021'e kıyasla %45,8 arttı. Temmuz'da artış %37.2 ve Haziran'da %32.7 olmuştu. ÜFE geçtiğimiz aya göre %7.9 arttı.
 Üretici fiyatlarının 2021 Ağustos ayına göre artmasının ana nedeni enerji fiyatlarındaki artış oldu. Rapora göre yıllık bazda; ara mallar %17,5 ve sermaye malları %7,8 artarken dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları fiyatları da sırasıyla %10,9 ve %16,9 yükseldi. Enerji fiyatları, yıllık olarak %139,0 aylık olarak %20,4 arttı. Doğal gaz dağıtım fiyatları da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %209,4 yükseldi.
 Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Estonya Merkez Bankası Başkanı Madis Muller, faiz oranlarının ekonomik genişlemeyi sınırlayacak seviyelerden uzakta olduğunu söyleyerek enflasyonla mücadele için kararlı olunması gerektiğini belirtti.
 İtalya Başbakanı Mario Draghi, Avrupa Birliği'nin daha fazla fiyat artışını durdurmak için Rusya'nın doğalgaz ihracatına bir fiyat sınırı koyma planını uygulaması gerektiğini söyledi.
 İsveç Merkez Bankası, 100 baz puanlık faiz artışı yaptı ve faiz oranını %1.75’e yükseltti. Bankadan yapılan açıklamada “İleriye dönük olarak enflasyonunun gelişimini değerlendirmek hala zor ve enflasyonu hedefe geri döndürmek için para politikasının daha da sıkılaştırılması gerekiyor.” denildi.
 Moody's Salı günü yayınladığı raporda, enerji şirketlerinin talepteki yavaşlama ve artan maliyetler nedeniyle kazançlarının gelecek yıl boyunca düşmesinin beklendiğini belirtti.
 ABD'de konut başlangıçları Ağustos ayında 1.575.000 olarak gerçekleşti. Temmuz ayına kıyasla, konut başlangıçları %12,2 arttı, veri geçen yılın aynı dönemine göre %0,1 azalış kaydetti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!