Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX210921.png

Günlük Forex Bülteni

Piyasalar, Dünkü Kapanışa Doğru Bir Miktar Tepki Aldı; Fakat, Riskler Korunuyor!

Çin piyasalarının resmi tatilde olduğu dünkü işlem gününde; Çin’in 300 Milyar Doları bulan borç yükü ile nam salan  en büyük ikinci emlak şirketi Evergrande’nin yaklaşan tahvil kupon ödemelerinin temerrüde düşeceğine dair beklentiler; Hong Kong tarafındaki fiyatlamalar ile birlikte küresel tarafta da etkisini gösterdi. Öyle ki, şirket hisselerinde görülen sert çöküşün yanı sıra; şirketin tahvil yatırımcıları arasında yer alan Ashmore, BlackRock, UBS ve HSBC gibi kurumların hisselerinde de satış baskısı oluştu. Bankacılık ve Emlak endeksleri üzerinden başlayan satışlar; bulaşıcılık etkisi ile küresel çapta genele yayıldı. Diğer yandan; ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, bu hafta Kongre’de tartışılması beklenen borç limitinin yükseltilmesi/kaldırılması konusunda çağrısını yenilediği Wall Street Journal’daki yazısında: Bunun gerçekleşmemesi durumunda, ülkenin temerrüde düşmesinin tarihi bir mali krizi tetikleyebileceğine vurgu yapması da yatırımcıları tedirgin etti. Ayrıca, analistlerin çoğunun 3 Kasım‘da açıklanmasını beklediği FED Tapering takvimine karşın; yine bazı yatırım kuruluşlarının, FED’in ilk faiz artırım tarihinin 2023’den 2022’ye çekileceğine dair öngörüleri ile yatırımcıların riskten kaçış(risk off) moduna geçmeleri de piyasalardaki satış baskısını derinleştirdi. Birçok borsa endeksi, emtia ve para biriminin baskı yediği günde, güvenli liman fiyatlamalarının hâkim olması ile; ABD Doları’nın değer kazanmaya devam etmesinin yanı sıra, ilerleyen saatlerde; Japon Yeni, İsviçre Frangı, Ons Altın ve gelişmiş ülkelerin tahvillerine(tahvile gelen talep ile faizi düşer, ana parası yükselir) de talep geldiği görüldü. 

Günün diğer önemli haber akışlarında; ABD hükumetinin, İngiltere ve AB’den gelecek aşılı yolcular için seyahat kurallarının gevşetilmesini planladığı belirtilirken, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin de; -Başkan Biden’ın desteği ile- borçlanma tavanının süresini 2022 Kasım ayındaki seçimlere kadar uzatmak istediği bildirildi.

Öte taraftan, iki hafta önce ABD borsalarında sene sonuna kadar yüzde 10-15 aralığında düzeltme olabileceğine dem vuran yatırım kuruluşu Morgan Stanley ise; en kötü senaryoda yüzde 20’lik bir düzeltme olabileceğini öngördü. Öngörüsünü “ateş” ve “buz” şeklinde iki gruba ayıran kurum, ateş senaryosunda; FED taperingini, buz senaryosunda; stagflasyon risklerini ön plana çıkardı.

Tüm bu gelişmeler sonrasında; piyasaların kapanışına doğru bir miktar tepki hareketi geldiğini gördük.

ECB Üyeleri, Artan Enflasyon Karşısında Sıkılaştırma İkileminde!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch: büyük Avrupa bankalarında toparlanmanın devam etiiğini belirtirken, diğer yandan ise; artan borçlanmaların toparlanmayı destekleyebileceği, ancak yükümlülükleri artıracağı uyarısında bulundu.

ECB’nin İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel: “Enflasyon görünümündeki riskler ön plana çıktıkça, ECB’nin; varlık alımlarında ne zaman ve ne kadar kesintiye gideceğinin önemli hâl aldığını” belirtti. Letonya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Martins Kazaks ise: “ECB’nin Euro Bölgesi ekonomisine sağladığı teşvikleri kademeli olarak kaldırırken, çok dikkatli olacağını” söyledi.

ABD İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları; Küresel Ekonomik Takvimde  Takibimizde Olacak!

Bugün, küresel ekonmomik takvimde; ABD’nin İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verilerini takip edeceğiz. Ayrıca, Evergrande temerrüt riskleri ve Pandemi’nin durumu gibi önemli konular ile bugün başlayıp yarın akşam sonuçları açıklanacak olan FED/FOMC toplantılarına dair öngörülerle de piyasalarda oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!