Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-210723.png

Günlük Forex Bülteni

  • Nobel ödüllü ekonomist ve eski Fed Başkanı Ben Bernanke Fed’in gelecek hafta son defa faiz artırabileceğini söyledi. Bernanke “Fed gelecek toplantısında da 25 baz puanlık artış yapacak gibi görünüyor. Bu da son artış olabilir” diye konuştu.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni yönetimi altında ikinci toplantısında da piyasa beklentilerinin altında bir faiz artışı gerçekleştirdi. TCMB politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 17,50'ye çıkarırken karar metninde sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiğini vurguladı. Metinde miktarsal sıkılaşma mesajı da öne çıktı. Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar kısa süre içinde miktarsal sıkılaştırma çerçevesinde likidite azaltıcı önlemler gelebileceğini belirtti.
  • ABD Merkez Bankası (Fed), anında ödemeler için yeni sistemi "FedNow"un hizmete sunulduğunu bildirdi. ABD Hazine Bakanlığı Mali Hizmet Bürosu'nun yanı sıra 35 banka ve kredi birliğinin halihazırda FedNow'u kullandığı belirtilen açıklamada, ayrıca 16 hizmet sağlayıcının bankalar ve kredi birlikleri için ödeme işlemlerini desteklemeye hazır olduğu aktarıldı.
  • Çin'in ekonomisini canlandırmak için destek açıkladığı 10 sektör arasında çelik ve otomobil üretiminin de olmasıyla endüstriyel metallerde yükseliş yaşandı.
  • Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karadeniz Havzası’nda Rusya limanlarına ve Rusya’nın geçici işgali altındaki Ukrayna topraklarında bulunan Ukrayna limanlarına doğru seyreden tüm gemiler askeri kargo taşıyan gemiler olarak değerlendirilecek.” denildi.
  • OPEC+'ya yakın kaynakların verdikleri bilgilere göre, daha önce 3 Ağustos'ta yapılacağı açıklanan OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı 4 Ağustos'a ertelendi.
  • Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye ile AB arasında daha güçlü bir ilişki geliştirmek için karşılıklı çıkar olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!