Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily210623.png

Günlük Forex Bülteni

  • İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bu hafta kredi verenlerle bir araya gelerek, mortgage (konut kredisi) ödemeleriyle mücadele eden borçlulara hangi yardımların yapılabileceğini ele alacak.
  • Çin Başbakanı Li Qiang, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile iki ülke arasındaki ticaret, iklim değişikliği ve ekonomik ilişkileri ele almak üzere Berlin’de bir görüşme yaptı.
  • Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Seiji Adachi, fiyat görünümüne ilişkin yüksek belirsizlik dikkate alındığında ultra gevşek para politikasını değiştirmek, sona erdirmek için çok erken olduğunu savundu.
  • Güney Kore'de üretici fiyatlarında düşüş üst üste 11'inci ayında da devam etti.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Estonya Merkez Bankası Başkanı Madis Muller, “Euro Bölgesi’nde hızlanan ücret artışları bu kadar yüksek kalırsa, çekirdek enflasyondaki düşüş şu anda tahmin edilenden daha yavaş olabilir" dedi.
  • Fed'in Washington merkezli yönetim kurulunda iki Fed politika yapıcısı ve bir ekonomist, ABD ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye geri dönebilmesi için çok yüksek enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını söyledi. Cook ve Jefferson, geçen hafta Fed politika faizini yüzde 5-yüzde 5,25'te sabit tutmak için oybirliğiyle yapılan Fed oylamasına katıldılar.Jefferson konuşmasında Enflasyonun azalmaya başladı hedefimiz yüzde 2’ye döndürmeye odaklanmak dedi Cook ise işimiz bitene kadar enflasyona odaklanmaya devam edeceğim sözlerini belirtti.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yayımlanan raporda, Merkez Bankası'nın politika faizini mevduat faizlerine yaklaştırarak yüzde 25-30 seviyesine çekmesini beklendiği belirtildi.
  • IEA ve IFC tarafından hazırlanan "Yükselen ve Gelişmekte Olan Ekonomilerde Temiz Enerji İçin Özel Finansmanı Ölçeklendirmek" başlıklı rapora göre, yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerdeki yıllık temiz enerji yatırımlarının, artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve iklim hedefleriyle uyum sağlamak için 2022'de ulaşılan 770 milyar dolardan, 2030'ların başında 2,8 trilyon dolara ulaşması gerekecek. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!