Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

2106.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    ABD Başkanı Joe Biden, ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele için yakın zamanda federal benzin vergisi için geçici muafiyet ilan edebileceklerini söyledi.
•    Kremlin, (Türkiye'nin yardımı ile Ukrayna tahılının ihracatı) Temaslar devam ediyor, Ukrayna tarafında hala çok sayıda belirsizlik var. Rusya doğal gaz sağlamaya hazır, ancak öncelikle Kuzey Akım 1 için gerekli ekipmanların sağlanması gerekli.
•    ECB Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, "Artan belirsizlik ve volatilite görmemiz doğal. Bu süreci sakin bir kafayla geçirmeli ve ne yöne gittiğimizi piyasalara göstermeliyiz" diye konuştu.
•    ECB Başkanı Lagarde, faizleri, Temmuz ayındaki toplantıda 25 baz puan artıracaklarını, Eylül'de de yükseltmeyi planladıklarını söyledi. Bilanço büyüklüğü konusunu ileriki bir aşamada değerlendireceğiz. Temel senaryomuzda resesyon öngörmüyoruz ancak resesyon riskine karşı da dikkatli olmalıyız açıklamalarında bulundu. 
•    ECB Merkez Bankacılığı Forumu-2022, “Hızla Değişen Bir Dünyada Para Politikasının Zorlukları” başlığıyla 27-29 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.
•    BoE Para Politikası Komitesi üyesi Mann, Fed'in para politikasını sıkılaştırmasının İngiltere ekonomisi üzerinde dezenflasyonist değil, enflasyonist bir etki yaptığını söyledi. İngiliz sterlininde değer kaybı daha hızlı faiz artırımını gerektirebilir.
•    ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy, ECB'nin Euro Bölgesi üyesi ülkeler arasında ayrışmaya karşı dizayn edeceği yeni aracın Euro’yu koruması gerektiğini söyledi.
•    Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, uyguladıkları yaptırımların sadece Rusya'yı hedef aldığını, üçüncü ülkelerin problem yaşamaları, gıda ithal etmekte sorun yaşamaları halinde bu yaptırımların gözden geçirileceğini söyledi.
•    St Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin Fed'in 1994 yılındaki sıkılaştırması sırasındaki başarısını tekrar ederek yumuşak iniş gerçekleştirmesi halinde Fed'in faiz oranlarını bu yıl hızlı şekilde artırabileceğini söyledi.    
•    ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kanada ve diğer müttefikleriyle Rusya'nın enerji gelirlerini sınırlayabilmek için düşük gelirli ülkelere etki etmeden Rusya'nın petrol fiyatlarına bir limit uygulama konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi.
•    Goldman Sachs ABD'de resesyon riskinin içinde bulunduğumuz dönemde daha yüksek olduğunu belirtirken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini de aşağı çekti.
•    Eski ABD Hazine Bakanı Summers, ABD'de enflasyonun düşmesi için beş yıl boyunca işsizliğin yüzde 5'in üzerinde olması gerektiğini dile getirdi. Summers, 1970 ve 1980'lerdekine benzer agresif sıkılaşma dönemi çağrısını da yineledi.

Yurtiçi
•    Türkiye, F-16 anlaşmasının başarısız olması durumunda Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına teklif vermeye açık. Kaynaklar Middle East Eye'a verdiği demeçte Türk Hava Kuvvetleri Komutanı geçen ay İngiltere'yi ziyaret etti.
•    İsrail Başbakanı Bennett, “Türkiye ile beraber İsrail vatandaşlarına yönelik pek çok planlı saldırıyı önledik. Birden çok terörist tutuklandı. Türklerle çalışarak saldırıları önlemeye devam edeceğiz. Erdoğan ve halkına çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.” Bennett, “Türkiye ile ortak amacımız normale dönmek ve Türkiye ile turizm faaliyetlerini yeniden başlatmak.”
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, küresel gıda krizinin önüne geçme noktasında etken olacak Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için müşterek çabalara devam ettiklerini belirtti.
•    Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yabancı turist sayısı 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 308,48 artışla 3 milyon 824 bin oldu. Turist sayısı salgın öncesi olan 2019 yılı Mayıs ayına göre ise yüzde 4,9 geriledi.
•    Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi yönetim brüt borç stoku mayıs sonu itibarıyla 3 trilyon 363,6 milyar TL.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!