Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD210422.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya Tarafından Bir Barış Anlaşması Sunulması, Küresel Risk İştahını Destekledi!

Dün küresel tarafta, son günlerde olduğu Kremlin’den gelen açıklamalar takip edilirken, Rusya Devlet Başkanı Putin’in: Operasyonların devam edeceği açıklaması ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın: “Artık Ukraynalı müzakerecilere güvenmiyoruz” şeklindeki söylemine karşın, Kremlin Sözcüsü Peskov’un: Ukrayna tarafına kendi hazırladıkları barış anlaşması taslağını ilettiklerini ve Kiev’den cevap beklediklerine dair açıklaması ile volatilitede artış görüldü. Taslak anlaşmanın içeriğinin bilinmemesi ve Rus tarafından gelmesinden dolayı Ukrayna’nın kabul edip etmeyeceği merak konusuyken, en azından bir barış anlaşmasının taslağının sunulması piyasalar tarafından pozitif algılandı.

Yine, IMF’den gelen: Avrupa’ya daha fazla mali desteğin gerekli olmadığına dair açıklama ile bir süredir yükseliş ivmesi yakalayan başta ABD’nin olmak üzere uzun vadeli tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler de, bazı 1.Çeyrek finansalları ile birlikte pozitifliği destekledi. Ancak, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in: AB’nin, Rusya’ya karşı petrol ve doğal gaz ambargosunu er veya geç uygulayacağından emin olduğunu söylemesi ve Rusya’nın yeni START anlaşması kapsamında kıtalararası balistik füze denemesi yapacağına dair bildirim aldıklarına yönelik Pentagon(ABD Savunma Bakanlığı)’dan gelen açıklama; ileriye dönük risk içeren gelişmeler olarak da dikkat çekti.

ABD tarafında, “Blue Chips” olarak bilenen şirket hisselerine dair 1.çeyrek finansalları da dikkatle takip ediliyor. Netflix’in, 1.çeyrekte 200 Bin abone kaybettiğinin ortaya çıkması ve abone kaybının devam edebileceğine dair açıklama sonrasında; şirket hisseleri hızla geriledi ve günün sonunda yüzde 35’lik kayıp gösterdi. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise, ilk çeyrekte kârını 3,7 Milyar Dolar ile rekor seviyeye çıkarttı. 2021’in aynı döneminde 1,1 Milyar Dolarlık kâr etmiş olan şirket, ayrıca; gelirini de geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 81 oranında artışla 18,8 Milyar Dolar’s yükseltti. Piyasa kapanışı sonrasında gelen şirket finansalları nedeniyle, yüksek gelir ve kârlılık şirket hisselerine dün yansımadı(Netflix hisselerindeki sert kayıplar sonrasında, Tesla hisseleri de; kötü gelebilecek finansallardan çekinen yatırımcıların satışları ile günü yüzde 5 civarında düşüşle tamamladı). Tesla finansalların etkisinin bugün görülmesi bekleniyor.

Majör merkez bankalarının politika adımlarına yönelik beklentiler de bir süredir piyasalarda oynaklıklara neden olurken, ECB adına konuşan Letonya Merkez Bankası Başkanı Martins Kazaks: Artan enflasyon riskleri nedeniyle ECB’nin en erken Temmuz ayında faiz artışı yapabileceğini söyledi. Fed adına konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly: Mayıs ayında bilanço küçültme konusunda bir duyuru yapabileceklerini söyledi ve Fed’in, yıl sonuna kadar fonlama faizini yüzde 2.5 seviyesine çıkartmasının “ihtiyatlı” olacağını savundu. Akşam saatlerinde açıklanan ve 12 Fed bölgesinin ekonomik sağlığına ışık tutan “Bej Kitap Raporu”nda ise: Enflasyonist baskıların güçlü kalmaya devam ettiği ve büyümeye dair görünümün de jeopolitik gelişmeler ve artan fiyatların yarattığı belirsizlikle gölgelendiği belirtildi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerden; Almanya’nın senelik ÜFE rakamı, yüzde 30,9’a tırmanarak; verilerin tutulmaya başlandığı 1949 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeyi gördü. Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi verisi, Şubat ayında hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan İkinci El Konut Satışları ise iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bugün, Fed Başkanı Powel, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’nin Açıklamaları da Kritik Olacak!

Yeni günde piyasaların odak noktasında yine; Rusya-Ukrayna gerilimine ve Pandemiye dair gelişmeler olacak. Ayrıca, IMF toplantıları kapsamında bir araya gelen Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’nin yapacağı konuşmalarından, Fed ve ECB’nin para politikalarına dair  gelecek mesajlar da hayli kritik olacak. Ekonomik takvimde de; Türkiye’den Tüketici Güveni, Euro Bölgesi’nden TÜFE ve ABD’den gelecek İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ile Philadelphia Fed İmalat Endeksi verilerini takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!