Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD210322.png

Günlük Forex Bülteni

Çin Devlet Başkanı’nın “Barış” Vurgusu, Risk İştahını Toparladı!

Küresel çapta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde gözler yine; Rusya-Ukrayna gerilimine çevrildi.  Gün içerisinde, Rusya ve Ukrayna arasında yılan hikayesine dönen müzakerelerde bir anlaşma çıkma ihtimalinin çok zayıf olduğuna yönelik Kremlin Sarayı ve Ukrayna Devlet Başkan Yardımcısı’ndan gelen açıklamaların etkisiyle risk alma iştahında yeniden zayıflamalar gördük.

Ayrıca, önceki iki günde Fed, ECB(Başkan Lagarde) ve BoE cephelerinden gelen Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı “Stagflasyon” ihtimalinin yüksek olduğuna işaret eden açıklamalara; Cuma sabaha karşı politika toplantısını takip ettiğimiz BoJ tarafının açıklamalarının da ortak olması ve Dünya’nın en büyük ihracatçılarından Güney Kore’deki günlük Covid vakalarının 600-700 Binlere tımanması da, küresel ekonomik görünüme dair tehditleri artırarak; risk alma iştahı üzerinde baskıya neden oldu.

Rusya konusunda takip edilen önemli konulardan bir tanesi de, ekonomik yaptırımların gölgesindeki Rusya Merkez Bankası’nın politika kararlarıydı. Banka, Politika Faizi’ni yüzde 20’de sabit bıraktı. Ayrıca, hafta başında tedirginliğe neden olan Rusya’nın Eurobond kupon ödemelerinde sıkıntı yaşadığı ve temerrüt riski oluştuğu yönündeki haberler sonrasında, Rusya’dan yapılan açıklamada: Eurobond kupon ödemelerinin Çarşamba günü yapıldığı belirtildi ve ABD’li bankalar Citibank ile JP Morgan’dan da konuya dair doğrulama geldi.

 Akşamüzeri ise, dikkatler; ABD Başkanı Joe Biden’ın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile gerçekleştireceği telefon görüşmesine çevrildi. Görüşme sonrasında Xi Jinping yapmış olduğu açıklamalarda; “Barış” vurgusunun ön plana çıkması, Çin’in, Rusya’yı barış masasına oturtabileceği öngörülerine neden olarak risk iştahını hızla toparladı.

Moskova Borsası, 3 Hafta Sonra Kademeli Olarak Açılıyor!

Yeni haftanın ilk işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Petrol fiyatları açısından ayrıca; İran destekli Ymenli Husiler’in, Suudi Arabistan’ın Cizan kentindeki enerji ve su arıtma tesislerine yapmış olduğu saldırının sonrasında; Ortadoğu’daki arz güvenliğine dair haber akışları da önem arz edecek. Yine, 3 haftadır kapalı olan Moskova Borsası’nın kademeli olarak açılması sonrasında oluşacak fiyatlamalar da; başta gelişmekte olan ülke piyasaları olmak üzere risk iştahı üzerinde bir miktar etkili olabilir.  

Ekonomik takvimde ise; Almanya’nın Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) ve Türkiye’nin Merkezi Hükumet Borç Stoku verilerini takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!