Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-211222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Nike ve FedEx kazançlarının yardımıyla Salı akşamı yükseldi. Dow Jones %0,28 arttı. S&P 500 %0,10 arttı ve Nasdaq %0,01 yükseldi.
Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda Salı günü yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası'nın devlet tahvil getiri hedef aralığını genişletme kararının getiri eğrisindeki bozulmaları düzeltmeye hizmet edeceğini söyledi. BoJ'un günün erken saatlerinde yaptığı şaşırtıcı hareketin ardından gazetecilere verdiği demeçte, hareketin merkez bankasının getiri eğrisi kontrol programını sonlandıracağı anlamına gelmediğini ve bunun yerine piyasa fonksiyonlarını iyileştirmeyi hedeflediğini söyledi. Ayrıca, yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmanın daha fazla zaman alacağını, bu nedenle bankanın nicel genişleme programının ve gevşek para politikasının yürürlükte kalacağını açıkladı.
Japon yeni, Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi kontrol bandını genişleteceğini açıklamasının ardından dört aydan uzun bir sürenin en güçlü seviyesinde. Japonya’nın 2 yıllık tahvil getirisi 2015′ten bu yana ilk kez sıfırın üzerine çıktı. 10 yıllık JGB’nin getirisi artarak %0,48’e yükselerek 2015′in en yüksek seviyelerine ulaşırken, 30 yıllık JGB’nin getirisi ise %1,72′da işlem görüyor.
Birleşik Krallık, piyasayı desteklemek amacıyla emlak alımlarını kolaylık getiren ipotek garanti programını bir yıl uzatacak. Nisan 2021'de başlayan ve hükümetin borç verenlere 600.000 £ değerindeki evlerde %95 ipotek sağlamak için gereken mali garantileri teklif ettiği programın bu ayın sonunda sona ermesi gerekiyordu. Hazine, uygulamanın Aralık 2023'ün sonuna kadar süreceğini belirtti.
Avrupa ülkeleri, doğal gaz fiyatlarını 180 Avro ile sınırlayacak bir anlaşmaya vardılar ve bölgeyi resesyona sürükleme riski taşıyan bir enerji krizine müdahale edip etmeme konusunda aylarca süren siyasi çekişmeyi sona erdirdiler. Aşırı fiyat dalgalanmalarını önlemek için tasarlanmış geçici bir önlem olan gaz piyasası düzeltme mekanizması, 15 Şubat'tan itibaren bir yıl süreyle geçerli olacak.
Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Avrupa Merkez Bankası'nın orta vadeli fiyat istikrarı hedefi olan yüzde 2'yi revize etmeyeceğini çünkü bunun güvenilirliği zedeleyeceğini söyledi ve enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeye kararlı olduklarını belirtti.
ABD'de özel sektöre ait konut başlangıçları Kasım ayında bir önceki aya göre %0,5 ve Kasım 2021 rakamına göre %16,4 azaldı. Kasım ayında inşaat ruhsatları başvuruları aylık bazda %11,2 ve yıllık bazda %22,4 düşüş kaydetti ve inşaat sektöründe daralma sinyalleri verdi. 
Almanya'da üretici fiyatları Kasım ayında yıllık bazda %28,2 arttı. Endeks bir önceki aya göre %3,9 geriledi. Enerji fiyatları yıllık bazda %65,8 arttı ancak bir önceki aya göre %9,6 düştü. Ara malı fiyatları 2021 yılı Kasım ayına göre %13,8 artarken, 2022 yılı Ekim ayına göre %0,7 geriledi. Sermaye malı fiyatları yıllık %7,8 ve aylık %0,3 arttı. Dayanıklı tüketim malları fiyatları Kasım 2021 ve Ekim 2022'ye göre sırasıyla %11,1 ve %0,2 arttı. Dayanıksız tüketim malları fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %18,5, bir önceki aya göre ise %0,2 arttı.
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!