Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC12.png

Günlük Forex Bülteni

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıkladığı TL’yi Özendirme Paketi, TL’ye Hızla Değer Kazandırdı!

*Küresel çapta yeni haftanın ilk işlem gününe, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde olduğu gibi; her geçen gün etkisini artıran ve Covid-19 Pandemisi’ndeki 4. büyük dalgayı oluşturma yolunda ilerleyen Omicron varyantına dair endişelerin getirdiği düşük risk iştahı ile başladık.

*Sabaha karşı takip ettiğimiz Çin Merkez Bankası(PBOC) kararlarında; 20 ay boyunca sabit kalan 1 yıl vadeli ana borç verme faiz oranının yüzde 3.85’den yüzde 3.80’e indirildiği, 5 yıllık gösterge faiz oranının ise yüzde 4.65 seviyesinde sabit bırakıldığı açıklandı.

*Çin’den gelen bir diğer haber akışında; ülkenin temerrüde düşen emlak geliştirme şirketlerinden Kaisa Group’un, 8 Aralık’ta işleme kapatılan hisse senetlerinin Hong Kong Borsası’nda yeniden işleme açılması sonrasında sert düşüş ortaya çıktı.

*ABD’de Demokrat Ssenatör Joe Manchin’in, Başkan Joe Biden’ın sosyal harcana ve vergi planına destek vermeyeceğini yinelemesi sonrasında; ülkenin büyüme oranına dair endişeler ortaya çıktı. Bu bağlamda, Goldman Sachs’dan gelen açıklamada: ABD’nin 2022/1.Çeyrek büyüme öngörüsünün yüzde 3’den yüzde 2’ye, 2.Çeyrek büyüme tahmininin yüzde 3.5’den yüzde 3’e ve 3.Çeyrek büyüme beklentisinin de yüzde yüzde 3’den yüzde 2.75’e düşürüldüğü belirtildi.

*FED adına açıklama yapan Yönetim Kurulu üyelerinden Chris Waller: Tapering(tahvil alımlarında azaltım yapılması) yoluyla yeni tahvil alımlarının tamamen sona ermesinden kısa bir süre sonra faiz artırımlarının başlama ihtimalinin güçlü olduğunu söyledi. San Francisco FED Başkanı Mary Daly ise: ABD ekonomisinin büyüme hızını güçlü şekilde devam ettirmesi halinde, 2022 yılında işsizlik oranının yüzde 4’ün altına inebileceğini ve FED’in 2 veya 3 faiz artırım yapılabileceğini belirtti.

*ECB adına konuşan üyelerden Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch: ECB’nin negatif yan etkilerle mücadele etmek için genişlemeci para politikasını yavaş yavaş terk etmesi gerektiğini söyledi. Bir diğer ECB üyesi İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez De Cos ise: 2022’de ECB’nin faiz artırımının olası olmadığını belirtti.

*Aşı üreticisi Moderma’dan gelen açıklamada: Covid-19 aşısının iki doz ilave olarak(ek doz) uygulanması durumunda, Omicron varyantı için antikor seviyesinin 37 kat artırdığı bildirildi.

*Yurti içi tarafta, sabah saatlerinde; CDS, tahvil faizleri ve kurlar cephesinde yükselişler devam ederken, akşam saatlerinde ise; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı TL’yi Özendirme Paketi sonrasında TL’nin, Dolar, Euro ve diğer para birimlerine karşı hızla değer kazandığı görüldü.

İç Tarafta, Bugün Yine; TL’yi Özendirme Paketinin Etkileri Takibimizde Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminde, yurtiçinde; Tüketici Güveni, küresel tarafta; Almanya GFK Tüketici Güveni, İngiltere Perakende Satışlar ve Sanayi Sipariş Trendi, ABD Cari İşlemler Dengesi ve Kanada Perakende Satışlar verilerini takipte olacağız. Ayrıca, yine; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının geçtiğimiz hafta aldığı karar ve açıkladıkları projeskiyonların yankılarını da izlemede olacağız. İç tarafta da ayrıca; dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “TL’yi Özendirme Paketi”nin etkileri takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!