Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-211122.png

Günlük Forex Bülteni

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu yavaşlatmak için ekonomik aktivitenin sınırlanmasına ihtiyaç olduğu ortamda faiz artırımlarına devam edeceklerini söyledi. Lagarde katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, "Faiz oranlarının daha da artmasını bekliyoruz. Parasal desteklerin geri çekilmesi yeterli olmayabilir. Faiz oranları bizim politika duruşumuzu ayarlamak için ana araç ve öyle olmaya devam edecek. Ancak bizim diğer politika araçlarımızı da normalleştirmemiz gerekli" dedi.
 Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, ECB'nin faiz artırımlarına kararlı bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi. Nagel, ECB'nin elindeki devlet tahvili miktarını azaltmaya da 2023 yılı ile birlikte başlaması gerektiğini savundu.
 İngiltere'de perakende satış hacmi Ekim ayında artış gösterdi.
 Bank of America'nın EPFR verilerinden derlediği rapora göre 17 Kasım'da sona eren haftada küresel hisse senedi fonlarına sermaye girişi son 35 haftanın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.
 Goldman Sachs stratejistleri diğer küresel merkez bankalarının Fed’in faiz artış temposuna yetişmekte zorlandığı bir ortamda, hâlâ doların yükselişini destekleyen çok sayıda gelişme olduğunu belirtti.
 Atlanta Fed Başkanı Bostic gelecek ayki toplantıda 75 baz puan artış yerine daha ufak miktarlı artış olabileceğini belirtti. Bostic buna rağmen enflasyonla mücadele için toplamda 100 baz puan daha artış olması gerektiğini savundu.
 Boston Fed Başkanı Susan Collins, Fed'in enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek için faizin nereye kadar yükseltilmesi gerektiğine inandığı sorularına yanıt vermedi.
 Çin Merkez Bankası Eylül ve Ekim aylarının ardından Kasım ayında da borç verme gösterge faiz oranını (LPR) değiştirmedi.
 Çin'de Mayıs ayından bu yana ilk kez COVID kaynaklı ölüm yaşandı. Çin basınında yer alan habere göre başken Pekin'de yaşları 87 ile 91 arasında olan 3 kişi COVID nedeniyle yaşamını yitirdi.
 Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Tayland’da ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile bir araya geldi. Görüşmede, küresel meselelerde birlikte çalışılması, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir yola dönmesi için ortaklaşa ilerleme kaydedilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünümünü ise "B" olarak teyit etti. Kuruluştan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin 'B' notu, zayıf dış finansmanı, giderek artan müdahaleci ve geleneksel olmayan politikalar nedeniyle artan ekonomik bozulmaların yanı sıra siyasi ve jeopolitik riskleri yansıtıyor" ifadeleri kullanıldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!