Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-211022.png

Günlük Forex Bülteni

Haftanın son işlem günüde, Euro Bölgesi'nin tüketici güveni ve Birleşik Krallık'da perakende satışlar verileri takip edilecek. Güne başlarken ABD 10 tahvil yıllık tahvil faizlerinde yükselişin devam ettiği görülüyor. Sabah saatlerinde faiz oranı %4.27 seviyesine kadar yükseldi. ABD 2 yıllık tahvil faizi de %4.63 düzeyinde izleniyor. 

Cuma günü açıklanan verilere göre, Japonya'nın çekirdek tüketici fiyatları Eylül ayında bir önceki yıla göre %3,0 artarak sekiz yılın en hızlı artışını kaydetti ve art arda altıncı ayda merkez bankasının %2 hedefini aştı. Mevcut fiyat artışları, güçlü talepten ziyade büyük ölçüde artan ithalat maliyetlerinden kaynaklanıyor.

İngiltere'deki hükümet krizi devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde maliye ve hazine bakanlıklarında yaşanan görev değişiklikleri ve içişleri bakanlığında da değişime gidilmesi, ileri dönük olarak siyasi alanda güvensizlik yaşanması neden olmasının akabinde Liz Truss da başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı. İngiltere'de bir sonraki başbakan adayı olarak eski maliye bakanı Rishi Sunak en kuvvetli aday görülüyor.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcılarından Ben Broadbent, bankanın belirlediği faiz oranlarının piyasaların daha önce beklediği gibi %5'in üzerine çıkma olasılığının düşük olduğunu öne sürerek, böylesine dik bir artışın ekonomiye darbe vuracağını söyledi. Broadbent, bankanın yakın gelecekte alacağı kararlarının çoğunun İngiliz hükümetinin yeni ekonomik önlemlerine bağlı olacağını belirtti.

GfK tarafından yayınlanan rapora göre, Birleşik Krallık tüketici güven endeksi Eylül ayındaki rekor düşük -49 puandan Ekim ayında -47 puana çekildi.

ABD Ulusal Emlakçılar Birliği tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mevcut ev satışları Eylül ayında aylık bazda %1,5 düştü.  Yıllık satışlar %23.8 düştü.

Philadelphia Fed Başkanı Harker, enflasyonu seyrine bağlı olarak federal fon oranının 2022'nin sonuna kadar %4'ün çok üzerinde olacağını söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Cuma günü yaptığı açıklamada, AB'nin yönetim organının Ukrayna'daki savaşın yol açtığı enerji krizinin üstesinden gelmek için çerçeve üzerinde anlaştığını doğruladı.Michel, toplantının ilk gününün ardından Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Avrupa Konseyi bir enerji anlaşmasına ulaştı. Birlik ve dayanışma hakim. Haneler ve işletmeler için enerji fiyatlarını kontrol altına alacak önlemler üzerinde çalışma konusunda anlaşmaya varıldı." dedi. AB enerji bakanlarının önerilen önlemleri görüşmek üzere önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

Dolar/Yen'deki artış Ağustos ayı başından bu yana %15'i geçti ve parite 30 yılın yüksek seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Japonya Maliye Bakanı "Kur seviyesi hakkında yorum yapmayacağım, spekülatif hareketleri tolere edemeyiz. Kur hareketlerini dikkatle izlemeye devam edeceğiz, aşırı ve ani hareketlere karşı aksiyon alacağız" açıklamasında bulundu. 

Alman üretici fiyatları Eylül'de değişmedi. Almanya'nın ulusal istatistik ofisi Destatis Perşembe günü yaptığı açıklamada, Almanya'da üretici fiyatlarının Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %45.8'de değişmeden kaldığını duyurdu. Rapora göre, yıllık bazda endeksin artışına en çok etki eden kategoriler %192,4'lük artışla doğalgaz ve %158,3'lük artışla elektrik oldu. Enerji hariç üretici fiyatları 2021 Eylül ayına göre %14,0 arttı. Ara malları ve tüketim malları bir önceki yıla göre %16,8 ve %18,3 arttı. Aylık bazda, üretici fiyat endeksi Eylül'de %2,3 arttı.

ABD Çalışma Bakanlığı yaptığı açıklamada, 15 Ekim'de sona eren haftada ABD'deki ilk işsizlik başvurularının önceki haftanın revize edilen rakamına göre 12.000 azalarak 214.000'e gerilediği açıklandı. 4 haftalık ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 1.250 artışla 212.250 oldu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Perşembe günü yaptığı açıklamada, İspanya, Portekiz ve Fransa'nın doğal gaz ve hidrojen için yeni bir boru hattı inşa etme konusunda anlaştıklarını açıkladı. Proje, MidCat boru hattının yerini alacak. Sanchez, boru hattının Marsilya ile Barselona'yı birbirine bağlayacağını ve projenin mevcut koridorların güçlendirilmesini içereceğini belirtti. Üç ülkenin başkanları, yatırım şartlarını, maliyetlerin dağılımını ve boru hattını tamamlamak için gereken kaynak hacmini görüşmek üzere Aralık ayı başlarında tekrar bir araya gelecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!