Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX210122.png

Günlük Forex Bülteni

Dün, Tahvil Faizlerinde Görülen Geri Çekilmelere Karşın; Piyasadaki Hızlı FED Sıkılaştırması Tedirginliği, Akşam Saatlerinde Risk İştahını Yine Düşürdü!

Çin Merkez Bankası, hafta başında 1 yıl vadeli kredi faiz oranı ve 7 gün vadeli ters repo faiz oranında yapmış olduğu indirimlerin ardından, dün de; Politika Faizi konumundaki LPR’in 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranlarında indirime gitti. Banka, 1 yıl vadeli gösterfe kredi faiz oranını 10 Bp’lık indirimle yüzde 3.8’den yüzde 3.7’ye çekerken, 5 yıl vadeli gösterge kredi faiz oranı ise 5 Bp’lık indirimle yüzde 4.65’den yüzde 4.60’a çekildi. 

Bir süredir piyasaları baskılayan ABD tahvil faizlerindeki yükselişin durumu da dün takibimizdeydi. Faizlerde geri çekilmeler ortaya çıkarken, buna karşın risk alma iştahında gün içerisinde görülen artış akşam saatlerinde yerini yeniden bozulmaya bıraktı. Artan enflasyon raqkamları sonrasında FED’den beklenen sıkılaştırma, daha hızlı bir sıkılaştırmaya doğru evrildikçe; piyasalardaki tedirginlik de artmakta. Öyle ki, eski FED Başkanı, şimdinin ABD Hazine Bakanı JAnet Yellen’ın: FED ve Biden yönetiminin enflasyonu düzeltme konusunda 2022’de adımlar atacağına güvendiğini ve FED ile birlikte çalışarak bunu yapacaklarını söyleyerek; beklenen sıkılaştırmanın hayli sert olabileceği endişelerini artırdı.

Bir diğer kritik konu olan Rusya-Ukrayna gerilimi dün de takibimizdeydi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Blinken’in; Almanya, Fransa ve İngiltrere’den yetkililerle bu konu üzerinde görüşme yapacağı belirtilirken, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ise yaptığı açıklamada: Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı bir saldırısı olur ise, devasa finansal ve ekonomik yaptırımlar ile karşılık vereceklerini söyledi.

ECB adına konuşan Başkan Lagarde: “Eğer verilergerektirirse enflasyona karşı adım atarız. Tedarik sorunları normale dönmeye başladı, enflasyonun da bu yıl kademeli olarak düşmesini bekliyoruz. Avrupa’daki toparlanma ABD kadar hızlı olmayacağı için FED gibi hızlı hareket etmemizi gerektirecekk bir sebep de yok” dedi.

Dün açıklanan ekonomik verilerde; Almanya’nın Üretici Fiyat Endeksi, Aralık ayında beklentilerin çok üzerinde artış göstererek; ileriye dönük enflasyon artışları için riskleri artırdı. Euro Bölgesi’nin Aralık ayı nihai TÜFE oranı ise, yıllık bazda öncü datada olduğu gibi yüzde 5 olarak açıklandı.  ABD’nin önemli verilerinde; Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları son 13 haftanın en kötü gerçekleşmesini gösterirken, Ocak ayının Philadelphia FED İmalat Endeksi öngörülen rakamdan yüksek geldi. Yine, ABD’de açıklanan Mevcut Ev Satışları verisi ise; tahmin edilen satış rakamının altında kaldı.

Önceki akşam, ABD Başkanı Joe Biden’ın yapmış olduğu açıklamalarda; Çin ile Faz-1 Ticaret Anlaşması’nın yapılmasından sonraki süreçte henüz Çin tarafının taahhütlerini yerine getiremediğini ve Çin’e uygulanan tarifelerin kaldırılması için de henüz uygun zaman olmadığını söylemişti. ABD’nin Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ise: Küresel ticaret politika yapıcıların, son iki yılda alınan ağır ders sonrasında; daha dayanıklı, sürdürülebilir ve daha yüksek yaşam standartlarını destekleyen bir ticaret sistemini inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

TCMB, Beklenildiği Gibi Politika Faizini Sabit Bıraktı!

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)’nın dün yaptığı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısı sonrasında, beklenildiği gibi Politika Faizi olan 1 Hafta Vadeli Repo İhale Oranı yüzde 14 oranında sabit bırakıldı. PPK karar metnindeki detaylara baktığımızda ise; Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksli fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir” idenildi. Özellikle de; dezenflasyon, yani enflasyon oranın zaman içinde azalarak yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş ile ilgili öngörünün yapılması oldukça dikkat çekti.

Akabinde, açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Brüt Döviz Rezervleri; 14 Ocak ile biten haftada, önceki haftaya göre 287 Milyon Dolar düşüş gösterdi ve 70 Milyar 702 Milyon Dolar’a geldi. Aynı dönemde, TCMB'nin Net Uluslararası Rezervleri de 400 Milyon Dolar düşüş gösterdi ve 7 Milyar 547 Milyon Dolar’a geldi.

TL’yi Özendirme Paketi kapsamındaki Kur Korumalı TL Mevduat uygulaması sonrasında merakla takip edilen; Yurt içi yerleşiklerin DTH(Döviz Tevdiat Hesapları) büyüklükleri ise; 80 Milyon Dolar azalışla 234 Milyar 211 Milyon Dolar’a geldi.

Enflasyon Tartışmaları ve FED Sıkılaştırması; Bugün de Gündemin Üst Sıralarında Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminine; Japonya’dan gelen TÜFE rakamları ile başladık. Ülkede enflasyon,selik bazda yüzde 0.8 seviyesine tırmandı. BOJ açısından önem arz eden Çekirdek TÜFE ise, Aralık ayında senelik bazda yüzde 0.5 oranında sabit kaldı.

Günün devamında; Türkiye’den Tüketici Güveni, İngiltere’den Perakende Satışlar, Euro Bölgesi’nden Tüketici Güveni verileri de izlenecek.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaların da takip edileeği günde, ayrıca; FED’in yaklaşan FOMC toplantılarına yönelik öngörüler, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, tahvil faizlerindeki hareketler, 4.Çeyrek bilançoları ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi kritik konuları küresel çapta gün boyunca yine izleyeceğiz.

Yurt içi tarafta ise; dünkü TCMB/PPK kararlarının uluslararası camiadaki yankıları; küresel etkenler ile birlikte TL varlıkları açısından önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!