Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX200921.png

Günlük Forex Bülteni

FED Haftasında, ABD ve Çin’deki Temerrüt Riskleri de Fiyatlamalara Dahil Oldu!

Küresel çapta merakla beklenen FED/FOMC kararlarının önem arz edeceği yeni haftanın ilk işlem gününe;  hem ABD’den, hem de Çin tarafından gelen tedirgin edici haber akışları ile başladık. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, bu hafta Kongre’de tartışılması beklenen borç limitinin yükseltilmesi/kaldırılması konusunda çağrısını yenilediği Wall Street Journal’daki yazısında: “Aksi takdirde, ülkenin temerrüde düşmesinin tarihi bir mali krizi tetikleyebileceğine” vurgu yapması yatırımcıları tedirgin etti. Öte yandan, Çin’in devasa borçları ile bilinen emlak şirketi Evergrande’nin, 23 Eylül’deki tahvil kupon ödemelerini yapamayarak temerrüde düşebileceğine dair yoğunlaşan haber akışları da; Çin piyasalarının tatil olduğu günde Hong Kong tarafında sert satışlara neden olurken, şirkete yatırım yapan uluslararası kurumların da zarar yazacağı endişesi ile küresel çapta da risk iştahına olumsuz yansıdı.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi, Son İki Ayın En Yükseğini Test Etti!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; Perşembe günkü fiyatlamalara kısmen tepki vererek başlayan piyasalarda, ilerleyen saatlerde tekrardan risk iştahında daralmalar ortaya çıktı. FED’in, tapering’e başlama süresi üzerinde yoğunlaşan sıkılaştırma endişeleri; Avrupa’nın önde gelen yatırım kuruluşlarından  Standard Chartered’in açıklamaları ile başka bir boyut kazandı. Kurum, FED’in 22 Eylül’de açıklayacağı FOMC kararlarında; ilk faiz artırımı beklentisinin 2023 yılından 2022 yılına çekileceğine dair öngörüsünü paylaştı. Gün içerisinde ABD’nin 10 yıllık rahvil faizi son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Dolar Endeksi de 27 Ağustos’tan bu yana ilk kez 93.00 eşiğinin üzerini test etti.

İngiltere Merkez Bankası Anketi Enflasyonun Daha da Yükselebileceğine İşaret Etti!

İngiltere Merkez Bankası(BOE) tarafından Cuma günü açıklanan Ağustos ayı anket sonuçlarına göre; Mayıs anketinde yüzde 2.4 olarak öngörülen 12 ay sonrası enflasyon rakamı için yukarı yönlü revizeye gidildi ve yüzde 2.7’lik rakam öngörüldü. Bankanın uzun vadeli(5 yıl) enflasyuona ilişkin medyan beklentisi de yüzde 2.7’den yüzde 3.0 seviyesine çıkartıldı.

ECB Üyeleri de, Enflasyon Riskleri Konusunda Endişeli!

Cuma günü açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde: “Bilançomuzdaki riskleri yakından takip ediyoruz ve yönetiyoruz” dedi. Letonya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Martins Kazaks ise: “Ek şok olmazsa enflasyon yüksek olacak ve beklentiler muhtemelen yukarı yönlü revize edilecek” derken, orta vadede yüzde 2’lik enflasyon hedefinin tutturulamayacağını da iddia etti. Yine, İrlanda Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Gabriel Makhlouf: Ağustos enflasyonu sonrasında, gelecek aylarda da benzer seviyeler beklediğini, ancak; 2022‘de geçici enflasyonist etkilerin dağılmasını öngördüğünü belirtti.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Yaklaşık Olarak Son 10 Yılın En Yükseğine Çıktı!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan İngiltere Perakende Satışlar verileri beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterirken, Euro Bölgesi’nin Ağustos TÜFE rakamında tahminlerin üzerinde görülen artış -sonrasında; manşet enflasyon(senelik TÜFE) yüzde 3.0 ile 2011 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından açıklanan anketlere göre; Tüketici Hissiyatı beklentilerin altında kalmasına karşın, geçen ayki gerçekleşmesinin üzerinde geldi. 1 yıllık Enflasyon beklentisinin yüzde 4.6’dan yüzde 4.7’ye çıkması da dikkat çeken bir diğer unsurdu.

TCMB ‘den Yeni Adımlar Devam Ediyor!

Yurtiçinde dikkatler 23 Eylül’deki TCMB/PPK kararlarına doğru çevrilirken, Cuma günü TCMB’den gelen açıklamada: İhracat ve döviz kazandırıcı işlemler reeskont kredileri için limitin 30 Milyar ABD Doları’na yükseltildiği ve söz konusu limitin 5 Milyar ABD Doları karşılığının Türk Lirası reeskont kredisi olarak da kullanılabilmesi imkânının getirildiği belirtildi. 

Yine, TCMB tarafından açıklanan “Piyasa Katılımcıları Anketi” sonuçlarına göre ise; Cari ay sonu bankalararası döviz piyasası kur(DolarTL) tahmini 8.4922, yıl sonu kur tahmini 8.9184 olarak belirlendi. Eylül ayı TÜFE tahmini yüzde 1.11’lik artışa işaret ederken, sene sonu için ise TÜFE tahmini yüzde 16.74 olarak gerçekleşti. Son zamanlarda merakla beklenen faiz konusunda ise; 1 Hafta vadeli repo ihale faiz oranı(Politika Faizi)’nın ay sonu için yüzde 19.00 seviyesinde sabit kalması beklenirken, 3 ay sonrası için ise oranın yüzde 18.02(100 Bp.’lık indirimi ifade ediyor) olması tahmin edildi.

Diğer yandan, BDDK ise yaptığı açıklama ile; 50 Bin TL ve üzeri tüketici kredilerinde genel vade sınırını 36 ay’dan 24 ay’a indirdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!