Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY200821-meta.png

Günlük Forex Bülteni

Pandemiyle İlgili Gelişmeler

 

Avustralya’da korona virüsle mücadele sürüyor. Avustralya Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde son 24 saatte 754 yeni vaka  tespit edilirken, 1 kişi hayatını kaybetti. Ülkede son 24 saatte  görülen vaka sayısı, salgının başlangıcından bu yana kaydedilen günlük  en yüksek vaka sayısı oldu.

 

Japonya’da korona virüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 25 bin 156  yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 1 milyon 232 bin 459’a ulaşırken, ülkede salgının başından bu yana en yüksek günlük  vaka sayısı kayıtlara geçti.

 

İsrail’de yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı tedbirler  sıkılaştırıldı. İsrail Sağlık Bakanlığı, daha önce oteller,  restoranlar, kafeler, spor salonları ve kültür etkinliklerine katılmak  için zorunlu olan “yeşil pasaport” belgesinin kullanım alanını  genişletti. Alınan yeni kararlara göre, aşı belgesi olan yeşil  pasaport yüzme havuzları, müze, kütüphane, milli parklarda da zorunlu  olacak. Aşı olmayanlar ise bu alanlara girmek için negatif Covid-19  test sonucu göstermek zorunda olacak.

 

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, takviye 3. doz Covid aşı programının uygulanacağını ve muhtemelen gelecek ay başlayacağını açıkladı.

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna'nın uyguladığı COVID-19 aşı sertifikalarına "denklik" verilmesi kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağına işaret edilerek, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının "AB Dijital COVID Sertifikası" ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceği bildirildi.

 

İç tarafta Öne Çıkan Haber Başlıkları

 

TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri: 13 Ağustos haftasında, yabancılar net 78 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 45 milyon dolarlık DİBS satış gerçekleştirdi.

 

TCMB PPK toplantı özeti: Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendiği ifade edildi.

 

TCMB PPK toplantı özeti: Enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımalarının para politikası duruşu açısından yakından izleneceği vurgulanırken sıkı parasal duruşun; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi göreceği belirtildi.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!