Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-200723.png

Günlük Forex Bülteni

  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tahıl anlaşmasının mevcut haliyle devam etmesinin Rusya için anlamsız hale geldiğini belirterek, anlaşmanın devamı için gıda ve gübre tedariki hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm engellerin kaldırılması ve Rus gemilerinin sigorta sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.
  • Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamada, çekirdek enflasyonun daha kalıcı hale geldiğine dikkat çekilerek, sıkı finansal koşulların talebi sınırlaması ve arz şoklarının geçmesiyle enflasyonun daha da düşmesinin ancak daha uzun bir süre yüksek kalmasının beklendiği aktarıldı.
  • ABD’de Mayıs ayında artan konut başlangıçları Haziran’da düştü. Bu düşüş, konut sektöründeki sıkıntıların devam ettiğini gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre konut başlangıçları Haziran’da yüzde 8 düşerek yıllıklandırılmış bazda 1 milyon 434 bin oldu.
  • Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon Haziran’da tahminleri aşarak AMB’nin gelecek haftaki toplantıda faiz artıracağı beklentisini güçlendirdi. Buna göre enflasyon yıllık bazda beklentilere paralel yüzde 6,1’den yüzde 5,5’e geriledi. Manşet enflasyon Ekim’de yüzde 10,6 ile zirveye çıkmıştı.
  • Çinli bankalar, Goldman Sachs'ın Çin'in bankacılık sektörüne ilişkin karamsar raporuna karşı giderek daha fazla savunucu topluyorlar.
  • Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karadeniz Girişimi’nin işlerliğinin sona ermesi ve deniz insani koridorunun kapatılması nedeniyle 20 Temmuz 2023 saat 00:00’dan (TSİ) itibaren Karadeniz Havzası’nda Ukrayna limanlarına seyreden tüm gemiler potansiyel askeri kargo taşıyıcıları olarak değerlendirilecek” denildi.
  • Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, 15 Eylül’de sona erecek olan Ukrayna’dan tarım ürünlerinin ithalatına ilişkin yasağı kaldırmayacaklarını açıkladı.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!